Fundusze Europejskie
Unitemmower autonomiczna kosiarka
Prognozy dotyczące rozwoju rynku kosiarek autonomicznych.
Rynek kosiarek autonomicznych dostosowuje się do oczekiwań klientów. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło, że kosiarki miały tylko czujniki zderzeniowe. Obecnie potrzeba automatyzacja prac związanych z utrzymaniem zieleni wymaga by kosiarki były inteligentne. Nie tylko wykrywały przeszkody, ale także by kosiły trawę a nie nasadzenia ozdobne. Kolejnym czynnikiem wymuszającym automatyzacje prac w służbach utrzymania porządku jest znaczące ograniczenie etatów w tych firmach z uwagi na coraz rzadsze koszenia obszarów trawiastych. Polityka UE a także firm prywatnych spowodowała ograniczenie koszenia często do 2 razy w roku.
Założenia działania autonomicznej kosiarki Unitem
Rozwiązaniem na te problemy może byś system opracowany przez Unitem. Z związku z regulacjami UE dotyczącymi autonomicznej pracy maszyn w przestrzeni publicznej oraz obawach społeczeństwa przed takimi maszynami wykorzystaliśmy unikalne rozwiązania. Opracowana kosiarka pozwala zespołowi 1-2 osób wykonać tę samą pracę, co 3-6 osób używających tradycyjnych rozwiązań. Zgodnie z wytycznymi Unitemu operatorzy powinni znajdować się w pobliżu działającej kosiarki, by określić rzeczywisty obszar koszenia. Operatorzy w czasie pracy kosiarki mogą dokaszać obszary ominięte przez kosiarkę (okolice drzew, krzewów i innych przeszkód).
Sposób działania autonomicznej kosiarki unitem
Autonomiczna kosiarka UNITEM określa swoją dokładną pozycję w terenie za pomocą GPS-RTK, IMU, enkoderów oraz fuzji czujników z wykorzystaniem filtru Kalmana. Dzięki temu kosiarka może podążać za globalnego planu koszenia zdefiniowanego jako lista punktów GPS do odwiedzenia. Podczas pracy autonomicznej kosiarka używa kamer RGB-D i LIDAR-ów do wykrywania i identyfikacji przeszkód które należy ominąć i płynnie kosić wokół nich. Przy użyciu sieci neuronowej konwencjonalnej i informacji o głębokości przeszkody są wykrywane, klasyfikowane i mapowane na etykiety 3D chmurę punktów. Chmura punktów jest następnie wykorzystywana do tworzenia mapy obszaru 2D wokół bieżącej lokalizacji kosiarki, która zawiera informacje o położeniu przeszkód. Na podstawie na podstawie informacji z mapy kosiarka dynamicznie decyduje, które punkty globalnej ścieżki nie mogą zostać osiągnięte i określa najkrótszą ścieżkę do następnego dostępnego punktu z globalnego planu. Dzięki temu kosiarka podąża za globalnym planem koszenia omijając zidentyfikowane przeszkody.
Demonstracja wykrywania i omijania przeszkody w nieznanym terenie