Rozwiązanie FlexiBowl dla bin picking – kiedy go użyć?

Świętym Graalem automatyki jest rozwiązanie problemów losowego ułożenia detali w aplikacji bin picking przy pomocy oprogramowania. Pomimo że w tej dziedzinie na naszych oczach dokonuje się znaczący postęp, to do ideału jeszcze daleka droga. Na szczęście technologia nie pozostaje w tyle: stale wymyślane są suplementarne rozwiązania dla aplikacji losowych. Jednym z nich jest właśnie FlexiBowl.

Czym jest FlexiBowl?

FlexiBowl to system stworzony przez włoską firmę ARS. Składa się z podajnika kołowego, często podzielonego na strefy/sektory. Każda strefa może służyć obsłudze innych referencji i służy jednemu z czterech możliwych zadań: upuszczaniu, separacji, detekcji i podnoszeniu. Ze względu na swój okrągły, misowaty kształt, nie zajmuje wiele miejsca.

W jaki sposób działa?

FlexiBowl oferuje dwa programy operacyjne dostosowane do dwóch różnych zastosowań na liniach produkcyjnych: standardowy oraz dla różnych komponentów.

W standardowym programie operacyjnym podajnik, w zależności od umiejscowienia obszaru funkcyjnego, wykonuje trzy czynności: upuszczanie, separację i podnoszenie. Czyli w jednym z sektorów referencje są upuszczane. W kolejnym, poprzez potrząsanie, dochodzi do ich separacji, a z trzeciego pobierana jest referencja.

W przypadku programu dla różnych komponentów, FlexiBowl wykonuje cztery czynności: upuszczanie, separację, detekcję oraz podnoszenie. Dodatkowy krok, jakim jest detekcja, pomaga systemowi bin picking w zmapowaniu położenia referencji i pobraniu odpowiedniej w danym momencie. W ten sposób system jest w stanie obsłużyć do 6 różnych typów referencji.

Co czyni FlexiBowl rozwiązaniem wartym uwagi?

  1. Brak dedykowanego oprzyrządowania, co oznacza kompatybilność ze wszystkimi ramionami robotycznymi i systemami wizyjnymi dostępnymi na rynku.
  2. Elastyczność:
    – powierzchnia może być dostosowana do każdego typu referencji, nawet w przypadku detali o różnych wymaganiach (inna powierzchnia w każdym sektorze);
    – tak samo dostosowywana może być ilość sektorów (do 6).
  3. Łatwość w przeprogramowaniu na potrzeby nowych referencji.
  4. Uniwersalność, czyli:
    – możliwość obsługi detali bez względu na kształt, rodzaj powierzchni (lepka, gładka, splątana) i materiał, z jakich są wykonane;
    – możliwość użycia rozwiązania w niemal każdej branży produkcyjnej.

Zastosowanie FlexiBowl w aplikacji bin picking dla przemysłu farmaceutycznego i/lub medycznego

Jak przedstawiono na załączonym materiale video, system jest wystarczająco precyzyjny, aby obsłużyć nawet małe i delikatne detale.

W jakich aplikacjach bin picking można go użyć?

  • w przypadku małych referencji: do 250 mm długości i 250 g wagi;
  • w przypadku aplikacji losowych, w celu uporządkowania chaotycznie ułożonych referencji, co umożliwi ich bezproblemowe pobranie;
  • jest odpowiedni także dla delikatnych referencji.
Pomimo że FlexiBowl nie sprawdzi się w każdej możliwej aplikacji bin picking, to jest nieocenionym wsparciem przy losowym ułożeniu małych i lekkich referencji. Uniwersalność i elastyczność to niewątpliwe zalety systemu, o których warto pamiętać przy projektowaniu rozwiązań dla linii produkcyjnych.

Powiązane artykuły

Wykorzystywanie robotów przemysłowych w produkcji
Baza Wiedzy

Wykorzystywanie robotów przemysłowych

Choć coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że roboty przemysłowe to rozwiązania o ogromnym potencjale. Pytani o sposoby ich wykorzystywania często odkrywamy, że nasza wiedza jest ograniczona lub niepełna. Jak zatem można w praktyce wykorzystać ich potencjał?

System wizyjny do obsługi linii buforowej
Realizacje

System wizyjny do obsługi linii buforowej

Stworzyliśmy robotyczną linię buforową z wykorzystaniem systemu wizyjnego. Zintegrowaliśmy robota z systemem wizyjnym do obsługi linii buforowej, dzięki czemu powstało zrobotyzowane stanowisko zintegrowane z maszyną CNC. Przedstawiamy doświadczenia związane z pracą nad sterowaniem Robota FANUC M-20IA/35M z systemem Pickit 3D L. 

Automatyzacja montażu
Baza Wiedzy

Automatyzacja montażu – inteligentne klucze

Przemysłowy proces montażu, a w szczególności w branżach medycznej, lotniczej i automotive, wymaga niezwykłej precyzji. Coraz bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa sprawiają, że niekiedy najmniejsze elementy konstrukcji mają kluczowy wpływ na wytrzymałość całego komponentu.

Stacje zrobotyzowane
Baza Wiedzy

Robotyzacja produkcji – stacje zrobotyzowane

W ostatnim czasie automatyzacja procesów produkcyjnych dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu robotów. Roboty przemysłowe zastępują pracę ludzi w wielu branżach. Początkowo stacje zrobotyzowane i manipulatory były wykorzystywane do zadań związanych z ciężkimi przedmiotami lub precyzyjnym układaniem detali. Obecnie nie ma branży w której nie korzysta się z pomocy robotów.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!