Rozwiązanie FlexiBowl dla bin picking – kiedy go użyć?

Świętym Graalem automatyki jest rozwiązanie problemów losowego ułożenia detali w aplikacji bin picking przy pomocy oprogramowania. Pomimo że w tej dziedzinie na naszych oczach dokonuje się znaczący postęp, to do ideału jeszcze daleka droga. Na szczęście technologia nie pozostaje w tyle: stale wymyślane są suplementarne rozwiązania dla aplikacji losowych. Jednym z nich jest właśnie FlexiBowl.

Czym jest FlexiBowl?

FlexiBowl to system stworzony przez włoską firmę ARS. Składa się z podajnika kołowego, często podzielonego na strefy/sektory. Każda strefa może służyć obsłudze innych referencji i służy jednemu z czterech możliwych zadań: upuszczaniu, separacji, detekcji i podnoszeniu. Ze względu na swój okrągły, misowaty kształt, nie zajmuje wiele miejsca.

W jaki sposób działa?

FlexiBowl oferuje dwa programy operacyjne dostosowane do dwóch różnych zastosowań na liniach produkcyjnych: standardowy oraz dla różnych komponentów.

W standardowym programie operacyjnym podajnik, w zależności od umiejscowienia obszaru funkcyjnego, wykonuje trzy czynności: upuszczanie, separację i podnoszenie. Czyli w jednym z sektorów referencje są upuszczane. W kolejnym, poprzez potrząsanie, dochodzi do ich separacji, a z trzeciego pobierana jest referencja.

W przypadku programu dla różnych komponentów, FlexiBowl wykonuje cztery czynności: upuszczanie, separację, detekcję oraz podnoszenie. Dodatkowy krok, jakim jest detekcja, pomaga systemowi bin picking w zmapowaniu położenia referencji i pobraniu odpowiedniej w danym momencie. W ten sposób system jest w stanie obsłużyć do 6 różnych typów referencji.

Co czyni FlexiBowl rozwiązaniem wartym uwagi?

 1. Brak dedykowanego oprzyrządowania, co oznacza kompatybilność ze wszystkimi ramionami robotycznymi i systemami wizyjnymi dostępnymi na rynku.
 2. Elastyczność:
  – powierzchnia może być dostosowana do każdego typu referencji, nawet w przypadku detali o różnych wymaganiach (inna powierzchnia w każdym sektorze);
  – tak samo dostosowywana może być ilość sektorów (do 6).
 3. Łatwość w przeprogramowaniu na potrzeby nowych referencji.
 4. Uniwersalność, czyli:
  – możliwość obsługi detali bez względu na kształt, rodzaj powierzchni (lepka, gładka, splątana) i materiał, z jakich są wykonane;
  – możliwość użycia rozwiązania w niemal każdej branży produkcyjnej.

Zastosowanie FlexiBowl w aplikacji bin picking dla przemysłu farmaceutycznego i/lub medycznego

Jak przedstawiono na załączonym materiale video, system jest wystarczająco precyzyjny, aby obsłużyć nawet małe i delikatne detale.

W jakich aplikacjach bin picking można go użyć?

 • w przypadku małych referencji: do 250 mm długości i 250 g wagi;
 • w przypadku aplikacji losowych, w celu uporządkowania chaotycznie ułożonych referencji, co umożliwi ich bezproblemowe pobranie;
 • jest odpowiedni także dla delikatnych referencji.
Pomimo że FlexiBowl nie sprawdzi się w każdej możliwej aplikacji bin picking, to jest nieocenionym wsparciem przy losowym ułożeniu małych i lekkich referencji. Uniwersalność i elastyczność to niewątpliwe zalety systemu, o których warto pamiętać przy projektowaniu rozwiązań dla linii produkcyjnych.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Oferta

Bin picking

Wraz z rozwojem technologii wizyjnych, roboty zyskują nowe, praktyczne zastosowania. Jednym z długo oczekiwanych możliwości ramion robotycznych jest bin picking, czyli samodzielne pobieranie przez maszynę przemysłową chaotycznie ułożonych detali ze skrzyń i pojemników. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów wizyjnych i oprogramowania rozpoznającego zawartość pojemnika. Zarówno firmy przemysłowe, jak i pracownicy produkcyjni mogą wiele zyskać na implementacji systemów bin picking do zadań na linii produkcyjnej.

sposoby na przestrzeń w hali
Baza Wiedzy

Sposoby na efektywne wykorzystanie przestrzenni hali produkcyjnej

Firmy dążą do ograniczenia przestrzeni, na której odbywa się produkcja. Koszt utrzymania niewykorzystanej przestrzeni jest wysoki. Jest to główny powody, dla którego przedsiębiorstwa szukają i wdrażają rozwiązania, dzięki którym można zwiększyć produktywność bez zwiększania ilości przestrzeni.

System wizyjny do obsługi linii buforowej
Realizacje

System wizyjny do obsługi linii buforowej

Stworzyliśmy robotyczną linię buforową z wykorzystaniem systemu wizyjnego. Zintegrowaliśmy robota z systemem wizyjnym do obsługi linii buforowej, dzięki czemu powstało zrobotyzowane stanowisko zintegrowane z maszyną CNC. Przedstawiamy doświadczenia związane z pracą nad sterowaniem Robota FANUC M-20IA/35M z systemem Pickit 3D L. 

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!