Rozwiązanie FlexiBowl dla bin picking – kiedy go użyć?

Świętym Graalem automatyki jest rozwiązanie problemów losowego ułożenia detali w aplikacji bin picking przy pomocy oprogramowania. Pomimo że w tej dziedzinie na naszych oczach dokonuje się znaczący postęp, to do ideału jeszcze daleka droga. Na szczęście technologia nie pozostaje w tyle: stale wymyślane są suplementarne rozwiązania dla aplikacji losowych. Jednym z nich jest właśnie FlexiBowl.

Czym jest FlexiBowl?

FlexiBowl to system stworzony przez włoską firmę ARS. Składa się z podajnika kołowego, często podzielonego na strefy/sektory. Każda strefa może służyć obsłudze innych referencji i służy jednemu z czterech możliwych zadań: upuszczaniu, separacji, detekcji i podnoszeniu. Ze względu na swój okrągły, misowaty kształt, nie zajmuje wiele miejsca.

W jaki sposób działa?

FlexiBowl oferuje dwa programy operacyjne dostosowane do dwóch różnych zastosowań na liniach produkcyjnych: standardowy oraz dla różnych komponentów.

W standardowym programie operacyjnym podajnik, w zależności od umiejscowienia obszaru funkcyjnego, wykonuje trzy czynności: upuszczanie, separację i podnoszenie. Czyli w jednym z sektorów referencje są upuszczane. W kolejnym, poprzez potrząsanie, dochodzi do ich separacji, a z trzeciego pobierana jest referencja.

W przypadku programu dla różnych komponentów, FlexiBowl wykonuje cztery czynności: upuszczanie, separację, detekcję oraz podnoszenie. Dodatkowy krok, jakim jest detekcja, pomaga systemowi bin picking w zmapowaniu położenia referencji i pobraniu odpowiedniej w danym momencie. W ten sposób system jest w stanie obsłużyć do 6 różnych typów referencji.

Co czyni FlexiBowl rozwiązaniem wartym uwagi?

 1. Brak dedykowanego oprzyrządowania, co oznacza kompatybilność ze wszystkimi ramionami robotycznymi i systemami wizyjnymi dostępnymi na rynku.
 2. Elastyczność:
  – powierzchnia może być dostosowana do każdego typu referencji, nawet w przypadku detali o różnych wymaganiach (inna powierzchnia w każdym sektorze);
  – tak samo dostosowywana może być ilość sektorów (do 6).
 3. Łatwość w przeprogramowaniu na potrzeby nowych referencji.
 4. Uniwersalność, czyli:
  – możliwość obsługi detali bez względu na kształt, rodzaj powierzchni (lepka, gładka, splątana) i materiał, z jakich są wykonane;
  – możliwość użycia rozwiązania w niemal każdej branży produkcyjnej.

Zastosowanie FlexiBowl w aplikacji bin picking dla przemysłu farmaceutycznego i/lub medycznego

Jak przedstawiono na załączonym materiale video, system jest wystarczająco precyzyjny, aby obsłużyć nawet małe i delikatne detale.

W jakich aplikacjach bin picking można go użyć?

 • w przypadku małych referencji: do 250 mm długości i 250 g wagi;
 • w przypadku aplikacji losowych, w celu uporządkowania chaotycznie ułożonych referencji, co umożliwi ich bezproblemowe pobranie;
 • jest odpowiedni także dla delikatnych referencji.
Pomimo że FlexiBowl nie sprawdzi się w każdej możliwej aplikacji bin picking, to jest nieocenionym wsparciem przy losowym ułożeniu małych i lekkich referencji. Uniwersalność i elastyczność to niewątpliwe zalety systemu, o których warto pamiętać przy projektowaniu rozwiązań dla linii produkcyjnych.

Powiązane artykuły

zrobotyzowane maszyny produkcyjne
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane maszyny produkcyjne

Stworzyliśmy dedykowane i elastyczne stanowisko  produkcyjne przeznaczone do wykonywania wielu operacji z wykorzystaniem robota przemysłowego. Zrobotyzowane stanowisko produkcyjne jest to specjalna zrobotyzowana cela, w której robot wykonuje różne operacje na tej samej części.

Depaletyzacja robotem z wózka AGV
Realizacje

Depaletyzacja z wózków AGV

Przedstawiamy skomplikowany system depaletyzacji. Realizacja tego projektu nie była standardowa, gdyż produkty są dostarczane do robota na wózkach AGV. Musieliśmy zaprojektować specjalne systemy parkowania wózków oraz system kolejkowania. Następnie system wykrywał położenie specjalnej zawieszki na wózku, by chwytak pobrał przedmiot i przeniósł go w odpowiednie miejsce.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.