Automat montażu elementów zagłówka samochodowego

Zadaniem tej maszyny jest wciśnięcie specjalnych tulejek do elementów plastikowych zagłówka. Niniejsza dedykowana maszyna produkcyjna jest jedną z wielu, które wykonaliśmy na potrzeby naszych klientów.
automat montażu elementów zagłówka samochodowego

Wyzwania procesu montażu

Trudność tej operacji polega na zróżnicowaniu wymiarów części plastikowych. Co więcej, występują nadlewy, a także może dojść do skurczu materiału. Ponadto tulejki dostarczane przez podwykonawców mogą być wadliwe, przez co należy je wykluczyć z procesu montażu.

Jak skonstruowaliśmy dedykowany automat montażowy

Na potrzeby tego procesu dostarczyliśmy maszynę wyposażoną w kamerę 2d Cognex oraz zestaw siłowników SMC. Nad bezpieczeństwem oraz jakością wykonania czuwają czujniki Sick i Pilz.

W tym procesie montażu osiągnęliśmy:

  • poprawę jakości,
  • zmniejszenie liczby NOKów,
  • zwiększenie zdolności produkcyjnej procesu,
  • zwiększonie bezpieczeństwa operatora,
  • eliminację możliwości popełnienia błędu przez operatora.

Dlaczego nie zastosowaliśmy robota do tego automatu montażowego?

Projektując i budując maszyny zawsze przeprowadzamy wcześniejszy audyt dotyczący oczekiwań stawianych przed daną maszyną. W tym konkretnym przypadku klient przekazał informacje, że czas produkcji tego detalu na potrzeby rynku automotive wynosi 5 lat. Dlatego ta maszyna musiała osiągnąć ROI=100% w czasie krótszym niż 1,5 roku.

Z tego powodu zbudowaliśmy automat w gnieździe, w którym pracuje operator. Obsługuje on 3 maszyny w tym samym czasie. Pracę jaką wykonuje można zastąpić aż 3 robotami. Koszt dodatkowy robotów skutkowałby dużo mniejszą opłacalnością tych maszyn w okresie 5 letnim.

Powiązane artykuły

Systemy wizyjne
Baza Wiedzy

Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.

jak modernizować maszyny
Baza Wiedzy

Jak modernizuje się maszyny produkcyjne?

Modernizacja maszyn przemysłowych dla nas oznacza integrację istniejącej maszyny lub linii produkcyjnej z nowoczesnymi systemami. Potrafimy dokonywać modernizacji całych zakładów produkcyjnych tak, by funkcjonowały zgodnie z zasadami Industry 4.0.

Frezarka do obróbki folii
Realizacje

Frezarka do obróbki folii

Na potrzeby specjalnego procesu klienta zbudowaliśmy dedykowaną frezarkę. Klient do tej pory pracował na frezarkach uniwersalnych, które nie spełniały wymagań jakości. Skrócenie czasu procesu, zmniejszenie ilości produktów wadliwych, wyższa powtarzalność, uproszczenie procesu skłoniły firmę do implementacji naszego rozwiązania. Dostarczona maszyna pracuje w Chinach.

Stacje zrobotyzowane
Baza Wiedzy

Robotyzacja produkcji – stacje zrobotyzowane

W ostatnim czasie automatyzacja procesów produkcyjnych dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu robotów. Roboty przemysłowe zastępują pracę ludzi w wielu branżach. Początkowo stacje zrobotyzowane i manipulatory były wykorzystywane do zadań związanych z ciężkimi przedmiotami lub precyzyjnym układaniem detali. Obecnie nie ma branży w której nie korzysta się z pomocy robotów.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!