Inwestycja w bin picking – czy warto? Argumenty + kalkulator kosztów

Siłą rzeczy, inwestycje wiążą się w dużymi kosztami. Choć w perspektywie czasu zwracają się i zwiększają konkurencyjność firmy, to podjęcie decyzji najczęściej odkładane jest na później. Dlatego powstał niniejszy artykuł – aby wesprzeć w podjęciu decyzji o inwestycji w bin picking.

W jakich firmach przemysłowych sprawdzi się bin picking?

Technologia bin picking łączy ramię robotyczne z wizą 3D i specjalistycznym oprogramowaniem. W ten sposób robot uzyskuje możliwość pobierania chaotycznie ułożonych elementów z pojemników lub z taśmy transmisyjnej. Bardziej szczegółowe informacje na temat tego, czym jest i jak działa bin picking można znaleźć w artykule „Bin picking – co warto o nim wiedzieć?”.

Bin picking znajdzie zastosowanie w każdej firmie przemysłowej, w której konieczne jest przenoszenie referencji, produktów czy półproduktów lub ich sortowanie. Branża nie ma większego znaczenia, gdyż aplikacje bin picking można zastosować zarówno w przypadku małych referencji, jak i dużych. Standardowymi zastosowaniami dla systemów bin picking są: paletyzacja, załadunek, sortowanie, układanie w matrycach, wsparcie obróbki lub montażu poprzez podanie referencji do maszyny.

Co jeszcze warto rozważyć przed podjęciem decyzji?

1. Czy warunki stanowiska pracy są szkodliwe

Wysokie zapylenie, wysoka lub niska temperatura, poziom hałasu, szkodliwe opary czy nawet nieprzyjemne zapachy – to wszystko może nie tylko zniechęcać pracowników, ale także skutkować częstszymi zwolnieniami lekarskimi, wypadkami lub niską wydajnością pracy. W ocenie, czy jest tak w istocie, przyda się analiza zdarzeń związanych z danym stanowiskiem.

2. Czy w branży/firmie występuje duża rotacja pracowników lub czy ich brakuje

Znalezienie odpowiedzialnego pracownika nawet do prostej pracy fizycznej może być wyzwaniem. Zwłaszcza w świecie rynku pracy pracownika. Dodatkowym utrudnieniem jest czas wdrożenia i przeszkolenia do wykonywania zadań, które angażują także innych pracowników firmy. Możliwe, że zaangażowanie robota do wykonywania tego zadania da linii produkcyjnej stabilność i przewidywalność, jakich potrzebuje.

3. Czy i jak często zdarzają się przestoje linii produkcyjnej związane z wypadkami

Pomimo wszelkich starań pracowników BHP, linie produkcyjne nie są wolne od wypadków związanych ze współpracą człowieka i maszyny. Choć istnieją zabezpieczenia (np. system bezpieczeństwa Thermosafety), które uchronią pracownika, maszynę i linię produkcyjną od konsekwencji niestosowania się do procedur, to w niektórych wypadkach pewne zadania warto pozostawić wyłącznie na ramionach robotów. Zwłaszcza, jeśli dane stanowisko pracy cechuje się wysoką wypadkowością.

4. Czy wydajność linii produkcyjnej można poprawić, jeśli wyposaży się ją w roboty bin picking

Faktem jest, że ludzie pod wieloma względami górują nad maszynami. Równocześnie faktem jest, że są aspekty, w których jest inaczej – to robot góruje nad człowiekiem. Tak jest w przypadku konieczności przyspieszenia pracy linii produkcyjnej. Człowiek nie jest w stanie osiągnąć pewnych prędkości pracy bez pogorszenia jej jakości. Inaczej jest z robotem. Dodatkowym atutem jest to, że można go przeprogramować.

5. Czy jakość produktów ulegnie poprawie lub zmniejszy się liczba NOKów

Roboty przeznaczone do bin pickingu mogą mieć wbudowaną funkcję kontroli jakości. Co więcej, szansa na wypadnięcie referencji z chwytaka jest o wiele niższa niż w przypadku rąk człowieka. Robot może przełożyć zadaną referencję zarówno na inną taśmę transmisyjną, jak i bezpośrednio do gniazda maszyny obróbczej.

Ile kosztuje aplikacja bin picking?

Odpowiedź będzie się różniła w zależności od wielu czynników:

 • typu robota, jaki jest potrzebny na danym stanowisku;
 • rodzaju chwytaka;
 • wybranej kamery 3D;
 • trudności aplikacji;
 • specjalnych wymaganiach zadania, o jakich klient poinformuje producenta maszyn.

Z powodów wymienionych powyżej, nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Jednak można uzyskać przybliżone dane, które pozwolą na wstępne przygotowanie się do inwestycji. Aby to ułatwić, stworzyliśmy specjalny kalkulator dostępny poniżej. Oferuje on możliwość wyboru:

1. Ramienia robotycznego:

 • robot SCARA, 12 kg, zasięg 850 mm (Mitsubishi);
 • robot 6-osiowy, 7 kg, zasięg 1500 mm (Mitsubishi);
 • robot 6-osiowy, 12 kg, zasięg 1441 mm (Fanuc);
 • robot 6-osiowy, 20 kg, zasięg 1831 mm (Fanuc);
 • robot 6-osiowy, 165 kg, zasięg 2655 mm (Fanuc);
 • cobot UR10, 10 kg, zasięg 1300 mm;
 • cobot HCR12, 12 kg, zasięg 1300 mm.

2. Kamery 3D:

 • Pick-It (tutaj można zobaczyć jedną z aplikacji kamery w naszych realizacjach);
 • kamerę 3D dedykowaną dla robotów Fanuc.

3. Chwytaka:

 • mały, ciężar 0,2 kg, max. 150 N, 3 Hz;
 • średni, ciężar 1,3 kg, max. 450 N, 2 Hz;
 • duży, ciężar 6,3 kg, max. 7000 N, <2 Hz.

4. Poziomu trudności integracji systemowej:

 • prosta (np. pobieranie produktu z taśmy transportera, produkty są odseparowane od siebie);
 • trudna (np. wszystkie produkty są wrzucone do kosza zbiorczego, z którego będzie pobierał robot).

Jak działa poniższy kalkulator?

Kalkulator, po wyborze po jednej z wszystkich dostępnych opcji, przetwarza informacje na serwerze i wysyła wycenę na podany adres e-mail. Nie przechowujemy danych z kalkulatora, ani nie prowadzimy z jego pomocą badań statystycznych. Nie powiązujemy zapytania z podanym adresem e-mail. 

Kalkulator

Wypełniając powyższy kalkulator zapisujesz się także od naszego Newslettera – będziesz na bieżąco z wszystkimi nowinkami z Unitem oraz otrzymasz gratisy dostępne tylko dla naszych subskrybentów. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.

Ceny podane w kalkulatorze są cenami orientacyjnymi, które z czasem i w wyniku różnych czynników mogą ulec zmianie. Ponieważ ostateczna wycena wymaga dokładnego poznania sytuacji na linii produkcyjnej klienta, wynik pracy kalkulatora nie jest wiążący oraz nie stanowi oferty handlowej.

Jeśli potrzebujesz dokładnej wyceny zapraszamy do kontaktu.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Systemy wizyjne
Baza Wiedzy

Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.

badanie szczelności
Baza Wiedzy

Badanie szczelności w przemyśle

Nie istnieją przedmioty idealnie szczelne. Można jednak osiągnąć bardzo wysoki stopień szczelności określony normami bezpieczeństwa lub normami produktu. Jest to szczególnie ważne w urządzeniach wykorzystujących gazy wybuchowe lub toksyczne. Stąd badanie szczelności powinno być wykonane skrupulatnie, z użyciem najlepszej dostępnej dla danego przypadku metody.

stanowiska kontroli szczelności
Oferta

Stanowiska kontroli jakości

Przewagę konkurencyjną można zdobyć oferując produkty wysokiej jakości w niskiej cenie. Aby to osiągnąć konieczny jest niezawodny system kontroli jakości. Dlatego proponujemy naszym klientom maszyny testujące jakość w sposób nieinwazyjny. Testy te umożliwiają sprawdzenie jakości każdego detalu czy elementu zamontowanego i obrobionego we wcześniejszych etapach produkcji.

linia produkcyjna elementów metalowych
Baza Wiedzy

Linia produkcyjna

Linia produkcyjna to linia maszyn i pracowników w fabryce, wzdłuż której porusza się produkt podczas jego budowy lub produkcji. Każda maszyna lub pracownik wykonuje określone zadanie, które musi zostać zakończone, zanim produkt przejdzie do następnej pozycji w linii.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.