Typy robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe już na stałe zagościły w naszej rzeczywistości i zadomowiły się w wielu segmentach produkcji czy magazynowania. Jak można podzielić roboty i dokonać ich klasyfikacji?
typy robotów przemysłowych

Podział robotów produkcyjnych ze względu na ich generację

Przede wszystkim roboty dzielą się ze względu na generacje. Im wyższa jest generacja robotów, tym są one bardziej uniwersalne i sprawniejsze. Wyróżniamy pięć generacji robotów:

  • roboty pierwszej generacji – to urządzenia odtwarzające, które są w stanie realizować proste czynności samodzielnie;
  • roboty drugiej generacji – charakteryzują się tym, że zostały wyposażone w system sensoryczny, co oznacza, że reagują na dotyk, sygnały dźwiękowe, mają zdolność rozróżniania kolorów i kształtów;
  • roboty trzeciej generacji – do których dodano system wizyjny pozwalający na komunikację głosową i obserwowanie zmian w otoczeniu;
  • roboty czwartej i piątej generacji – to roboty inteligentne o sterowaniu adaptacyjnym, czyli dopasowującym swoje działanie do zmieniających się warunków.

Podział robotów ze względu na ich przeznaczenie

Roboty nieprzeznaczone do pracy bezpośrednio w przemyśle

Najczęściej roboty dzieli się ze względu na ich wykorzystanie do badań naukowych, celów szkoleniowych, przemysłowych, badawczych, militarnych oraz medycznych.

Osobną kategorią są nanoroboty: urządzenia, które pozwalają na precyzyjną interakcję z obiektami w nanoskali. Taką definicję można przypisać zarówno małym robotom poruszającym się z nanometrową precyzją, jak i dużym urządzeniom, jak na przykład mikroskopowi sił atomowych.

Roboty przemysłowe przeznaczone do wytwarzania produktów

Najczęściej spotykamy na stanowiskach montażowych roboty spawalnicze, roboty malarskie, roboty montażowe, a także roboty do przenoszenia materiałów i załadunku oraz pracujące przy utylizacji i zabezpieczaniu odpadów. Roboty tego typu mogą być zasilane:

  • elektrycznie, co jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem;
  • pneumatycznie, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze lub jakikolwiek inny gaz;
  • a także hydrauliczne.

Tego typu roboty przemysłowe stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca z niezwykle dużym obciążeniem. Ważna jest też mobilność robota i rodzaj zastosowanych przegubów. Wyróżniamy tutaj roboty na stałe przymocowane do podłoża, które najczęściej spotykamy w fabrykach, gdzie istnieje szerokie wykorzystywanie prac na podajnikach, oraz te mobilne. Wśród samych robotów przemysłowych te ostatnie nie są zbyt często spotykane i dużo częściej wykorzystuje się je przy pracach badawczych. Jeżeli zaś chodzi o zastosowane przeguby, to mogą być one rotacyjno – obrotowe, translacyjne – przesuwane lub też mieszane. Sam przegub może być sztywny lub elastyczny, w zależności od pracy, jaką ma wykonywać robot.

Od poziomu trudności zadania zależy też poziom inteligencji robota. Najprostsze są oczywiście urządzenia sterowanie ręcznie. Kiedy praca jest bardziej skomplikowana, stosuje się roboty o zmiennej lub stałej sekwencji ruchów. Do prac na linii produkcyjnej wykorzystywane są bardzo często roboty odtwarzające lub sterowane numerycznie. Dużo rzadziej w pracy przemysłowej korzysta się z robotów inteligentnych. Ten typ robotów nie jest programowany w zakresie faz wykonania zadania, ale zadaje się mu określoną czynność.

Ostatecznie ważna jest także ilość stopni swobody. Tutaj klasyfikacja obejmuje pięć stopni swobody: 11, 10, 9, 8 i 7. Jednakże w produkcji przemysłowej wykorzystywane są tylko roboty IV i V klasy, które posiadają odpowiednio 8 i 7 stopień swobody.

Maszyna specjalna zaprojektowana i zbudowana przez Unitem

Prezentowana maszyna wykorzystuje system wizyjny 3d przydatny do określenia miejsca położenia detalu. System ten autonomicznie kieruje ramieniem i chwytakiem robota. Jest to przykład wykorzystania najwyższego stopnia swobody na linii produkcyjnej przez robota.

Powiązane artykuły

przenośnik na linii produkcyjnej
Baza Wiedzy

Charakterystyka linii produkcyjnej

Od kiedy człowiek zaczął produkować, jego celem stało się zmaksymalizowanie ilości wyprodukowanych dóbr w określonej jednostce czasu. Przez wiele wieków proces ten wyglądał podobnie. Wszystko zrewolucjonizowała linia produkcyjna.

Depaletyzacja robotem z wózka AGV
Realizacje

Depaletyzacja z wózków AGV

Przedstawiamy skomplikowany system depaletyzacji. Realizacja tego projektu nie była standardowa, gdyż produkty są dostarczane do robota na wózkach AGV. Musieliśmy zaprojektować specjalne systemy parkowania wózków oraz system kolejkowania. Następnie system wykrywał położenie specjalnej zawieszki na wózku, by chwytak pobrał przedmiot i przeniósł go w odpowiednie miejsce.

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku
Realizacje

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!