Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych to złożony proces wymagający dokładności i elastyczności. Ważne są nie tylko funkcjonalność, precyzja, wydajność i dostosowanie do procesów firmy, ale także stosunek ceny do możliwości czy czas zwrotu z inwestycji. W tych wszystkich zmiennych nie może też zabraknąć najważniejszej: potrzeb klienta.
projektowanie maszyn

Czym jest projektowanie maszyn dedykowanych?

Projektowanie maszyn dedykowanych oznacza dostarczenie uszytego na miarę, pod specyfikę potrzeb klienta projektu. Takie projekty znacząco różnią się od projektów maszyn seryjnie produkowanych.

Jak wygląda proces projektowania maszyn dedykowanych?

W procesie projektowania maszyn dedykowanych niezmiernie ważna jest analiza potrzeb. Jest to pierwszy etap tworzenia każdej specjalistycznej maszyny.

Już na etapie ofertowania należy poznać szczególne wymagania klienta, by móc zaproponować jak najlepsze rozwiązanie. Analiza potrzeb na etapie projektowania ma na celu ukazanie zakresu realizacji procesów produkcyjnych przez maszynę dedykowaną. Chodzi o określenie wymagań i warunków dotyczących ceny, kosztochłonności, ale także wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych jakie ma spełniać zamawiana maszyna specjalistyczna.

Co jest ważne w procesie projektowania maszyn dedykowanych?

To, co istotne i z czego klient musi sobie zdawać sprawę przy zamawianiu usługi projektowania maszyn dedykowanych to fakt, że czas realizacji jest uzależniony od skomplikowania procesu produkcyjnego.

Projektując maszyny na zamówienie koncentrujemy się na tym, aby były one w pełni dopasowane do potrzeb klienta. Zatem podstawą naszego działania jest dogłębne ich poznanie.

Na podstawie przeprowadzonego audytu proponujemy i doradzamy rozwiązania, które będą najbardziej efektywne i sprawią, że tworzona dedykowana maszyna produkcyjna przyniesie realne korzyści i będzie opłacalna dla przedsiębiorstwa.

Do czego służy projektowanie prototypowe?

Projektowanie prototypowe ma na celu stworzenie projektu maszyny specjalistycznej wykorzystywanej do konkretnego procesu produkcyjnego lub procesu technologicznego. Niejednokrotnie, aby osiągnąć najlepszy rezultat, konieczna jest integracja systemów i technologii.

Znaczenie audytu przy projektowaniu maszyn prototypowych

Przy projektowaniu maszyn prototypowych ważne jest przeprowadzenie dokładnego audytu procesu technologicznego i procesu produkcyjnego. Poznanie warunków brzegowych dotyczących jakości, złożoności i innych cech fizycznych produkowanego elementu determinuje technologie możliwe do wykorzystania w danej maszynie prototypowej.

Maszyny przemysłowe Unitem

Unitem tworzy niestandardowe, gotowe maszyny, a także kompletne zautomatyzowane linie produkcyjne i automatyczne linie montażowe. Każda budowana przez nas maszyna jest zaprojektowana z myślą o Twoim konkretnym procesie. Ściśle współpracujemy z klientem, aby w pełni zrozumieć jego procesy. Rozmowy i przeprowadzony audyt mają wskazać wąskie gardła procesu, a także stworzyć wizję nowej maszyny. Dzięki temu możemy dostarczyć niestandardową maszynę która spełni wszystkie oczekiwania klienta.

Dzięki naszym maszynom produkcyjnym klienci:

 • poprawiają efektywność linii montażowej oraz linii produkcyjnej,
 • zwiększają zdolności produkcyjne w swoich zakładach,
 • zmniejszają liczbę operatorów wymaganych w danym procesie produkcyjnym,
 • zwiększają powtarzalność procesu produkcyjnego,
 • zyskują oszczędności finansowe dzięki stosunkowo szybkiemu zwrotowi z inwestycji w zakup nowej specjalnej maszyny produkcyjnej.

Niezależnie od tego, co skłania Cię do automatyzacji fabryk lub procesów, jesteśmy tutaj, aby pomóc — od projektu, przez budowę, po wdrożenie. Unitem współpracuje z firmami z wielu branż w celu starannego projektowania maszyn, które bezproblemowo integrują się z procesami naszych klientów.

Poniżej prezentujemy filmy pokazujące efekt finalny projektowania maszyn produkcyjnych – projekt maszyny w programie SolidWorks, w którym sprawdzona jest mechanika oraz rozwiązania elektryczne oraz pneumatyczne oraz prezentacja zbudowanej maszyny wg projektu.

Nasza firma zajmuje się projektowaniem maszyn na zamówienie

– bazując na indywidualnym projekcie każdego z naszych klientów. Dzięki temu każdy klient otrzymuje to, czego potrzebuje.  Dopracowane w każdym szczególe maszyny, które pozwolą mu wykonywać określone zadania. Konsultujemy się ze zleceniodawcą na każdym etapie produkcji, żeby mieć pewność, że wszystko jest zgodne z wymaganiami. W ten sposób możemy usprawnić lub poprawić niektóre elementy, kiedy to jeszcze w pełni możliwe oraz wygodne.

Projekty dostarczamy także innym integratorom systemów, zakładom produkcyjnym i innym organizacjom. Na rynku wyróżniamy się terminowością oraz fachowością. Zespól konstruktorów, procesowców i automatyków potrafi sprostać wyzwaniu reinżyneryjnego projektowania maszyn, a także projektuje maszyny i procesy w nich zachodzące od samego początku (czyli projekty dedykowane lub projekty prototypowe). Dlatego oferta firmy Unitem to:

 • projekty urządzeń,
 • projekty maszyn,
 • projekty linii produkcyjnych,
 • projekty linii przemysłowych,
 • projekty gniazd,
 • jak i projekty poszczególnych stanowisk.

W przypadku wykonania projektów maszyn i stanowisk na poszczególne etapy produkcji dostarczamy także projekt procesu produkcji wraz z technologią.

Nasz system konsultacji budowy maszyn prezentuje się następująco:

 1. Odbiór wewnętrzny modelu danej maszyny, pokazujący jak będzie wyglądała i działała w rzeczywistości.
 2. Akceptacja modelu przez klienta (wraz z ewentualnymi poprawkami, jeśli klient je zgłosi).
 3. Budowa maszyny.
 4. Odbiór wewnętrzny zrealizowanego projektu, czyli gotowej maszyny.
 5. Odbiór wykonanej maszyny przez klienta.

Nie jest to jednak koniec naszej współpracy z danym zleceniodawcą. Świetnie rozumiemy, że pracownicy danego przedsiębiorstwa muszą mieć czas na oswojenie się z nową maszyną i naukę jej obsługi. Dlatego też organizujemy konsultacje po odbiorze i szkolenie operatorów. W naszej ofercie zainteresowani znajdą również:

 • usługę uruchomienia gotowej maszyny,
 • wsparcie serwisowe maszyny,
 • serwis pogwarancyjny.

Projekty maszyn wykonywane są z dbałością o najmniejsze detale. Specjaliści Unitem posiadają bowiem bogate doświadczenie w budowaniu maszyn montażowych oraz budowie stanowisk kontrolnych.

Projektowanie maszyn na zamówienie to nasza specjalność!

Rozwiązania technologiczne, jakie są u nas stosowane, pozwalają realizować projekty szybciej. Zapewniać zarówno późniejsze bezpieczeństwo obsługi maszyn, jak też maksymalizować ich efektywność i zapewniać optymalną funkcjonalność. Personel uczestniczył już w realizacji wielu przedsięwzięć – całych linii technologicznych i maszyn pracujących w gnieździe lub na linii produkcyjnej. Jesteśmy firmą nowoczesną, która stawia na nieszablonowe rozwiązania i nie boi się podejmowania wyzwań.

Zobacz wybrane realizacje: linie produkcyjne, maszyny medyczne, stacje zrobotyzowane, specjalne maszyny obróbcze, testery szczelności.
Jednocześnie wszystkie nasze produkty są zgodne ze stawianymi obecnie wymaganiami m.in. posiadają certyfikat CE. Jednym z działów naszego przedsiębiorstwa jest narzędziownia, dzięki której potrafimy projektować i realizować projekty szybko, sprawnie, dokładnie. Zachęcamy do nawiązania współpracy!

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Projektowanie i budowa stanowisk kontroli i testu
Baza Wiedzy

Projektowanie i budowa stanowisk kontroli i testu

Urządzenia kontrolne i stanowiska kontrolne mają za zadanie wyeliminować ryzyko i na bieżąco nadzorować najbardziej newralgiczne etapy produkcji. Naszym zdaniem powinny być też projektowane z myślą o nadchodzących zmianach w stanie techniki, by uchronić klienta przed kosztami związanymi ze spowodowaną nimi modernizacją linii produkcyjnej.

stanowiska kontroli szczelności
Oferta

Stanowiska kontroli jakości

Przewagę konkurencyjną można zdobyć oferując produkty wysokiej jakości w niskiej cenie. Aby to osiągnąć konieczny jest niezawodny system kontroli jakości. Dlatego proponujemy naszym klientom maszyny testujące jakość w sposób nieinwazyjny. Testy te umożliwiają sprawdzenie jakości każdego detalu czy elementu zamontowanego i obrobionego we wcześniejszych etapach produkcji.

Stacje zrobotyzowane
Baza Wiedzy

Robotyzacja produkcji – stacje zrobotyzowane

W ostatnim czasie automatyzacja procesów produkcyjnych dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu robotów. Roboty przemysłowe zastępują pracę ludzi w wielu branżach. Początkowo stacje zrobotyzowane i manipulatory były wykorzystywane do zadań związanych z ciężkimi przedmiotami lub precyzyjnym układaniem detali. Obecnie nie ma branży w której nie korzysta się z pomocy robotów.

Stanowiska material handling
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane stacje montażowe – zalety stosowania

Zrobotyzowane stacje montażowe zaczynają być chlebem powszednim linii produkcyjnych. W wielu przypadkach przy stacjach montażowych pracują jeszcze ludzie, lecz jest to model, który odchodzi do lamusa. Przyszłość firm produkcyjnych jest nierozerwalnie związana z robotyzacją, która nie ominie także stacji roboczych.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!