Automatyczny załadunek i rozładunek łańcuchowej linii transportowej

Automatyczny załadunek i rozładunek łańcuchowej linii transportowej, która jest w ciągłym ruchu to nie lada zadanie. Co więcej, kolejne wymagania warunków pracy linii montażowej dodatkowo czyniły to zadanie coraz bardziej interesującym. Czemu dokładnie musieliśmy stawić czoła?
Automatyczny załadunek i rozładunek łańcuchowej linii transportowej

Wymagania i uwarunkowania projektu

 • Łańcuch przemieszcza się z różnymi prędkościami, a także w jednej z części linii na ten sam łańcuch manualnie dokładanie są detale.
 • Łańcuch transportowy musi być stale obciążony.
 • Wszystkie haki transportowe muszą być w użyciu.
 • Zawieszane detale mają różną wagę i wielkości.
 • to samo stanowisko służy do załadunku i do rozładunku detali po obróbce.
 • Przestrzeń pracy robota jest bardzo ograniczona.
 • Linia transportowa jest w ciągłym ruchu.

Jak zautomatyzować załadunek i rozładunek w tym przypadku?

Rozwiązaliśmy ten problem projektując i budując specjalną linię buforową posiadającą 6 niezależnych torów na detale przed i po obróbce. Linia buforowa to podwieszana linia Power&Free 360 CALDAN Conveyor A/S. Dzięki temu rozwiązaniu robot pobiera odpowiednie detale do zawieszenia na łańcuchu, a w przypadku braku odpowiedniego przedmiotu, zawiesza pusty wieszak, by łańcuch był odpowiednio obciążony.

Kolejnym autorskim rozwiązaniem było skonstruowanie chwytaka do precyzyjnego zawieszania przedmiotów na łańcuch. Konieczność zaprojektowania chwytaka wynikała z poruszających się chaotycznie na wielu przegubach  elementów oraz z uwagi na różną prędkość łańcucha transportowego, który wprawiał w ruch haki. Nasz chwytak wyposażyliśmy w „palec konstruktora”, którego celem jest przytrzymanie haków transportowych by można było zawiesić produkty.

Maszyna nie mogłaby działać bez głównej gwiazdy, czyli przez robota Yaskawa Motoman GP180 sterowanego przez Sterownik Siemens S7-1500.

Pozostałe użyte technologie

Innymi, głównymi technologiami zintegrowanymi przez nas w tej maszynie są:

Co zyskał klient?

 • możliwość umieszczania wieszaków o różnym ciężarze,
 • wyeliminowanie niekontrolowanego przemieszczania się wieszaków,
 • umieszczanie określonego wieszaka na przenośniku,
 • brak konieczności zwiększenia ograniczonej przestrzeni roboczej robota przemysłowego,
 • bardzo krótki czas montażu ze względu na całodobową pracę linii lakierniczej.

Powiązane artykuły

Frezarka do obróbki folii
Realizacje

Frezarka do obróbki folii

Na potrzeby specjalnego procesu klienta zbudowaliśmy dedykowaną frezarkę. Klient do tej pory pracował na frezarkach uniwersalnych, które nie spełniały wymagań jakości. Skrócenie czasu procesu, zmniejszenie ilości produktów wadliwych, wyższa powtarzalność, uproszczenie procesu skłoniły firmę do implementacji naszego rozwiązania. Dostarczona maszyna pracuje w Chinach.

Maszyny CNC Obróbcze
Oferta

Maszyny CNC / Obróbcze

Dostarczamy nowoczesne maszyny montażowe dostosowane do standardów Przemysłu 4.0. Nasz zespół inżynierów zdobywał doświadczenie w największych koncernach na świecie. Usługę budowy maszyn montażowych wykonujemy kompleksowo – od projektu po serwis pogwarancyjny. Wykonujemy maszyny dla różnych branż, w tym automotive, medycznej, spożywczej, przemysłu ciężkiego, czy nawet rowerowej.

Stanowiska zrobotyzowane
Baza Wiedzy

Integrator systemów automatyki

Integrujemy dostępną technologię, by budować maszyny odpowiadające konkretnym wymaganiom klientów. Nasze maszyny prototypowe wykonują wiele zadań specjalistycznych, dlatego korzystamy z szerokiej oferty produktów dostawców. Do każdej maszyny podchodzimy indywidualnie, dlatego jako integratorzy systemów nie ograniczamy się do wybranych technologii, ale wykorzystujemy te, które są niezbędne do stworzenia danej maszyny.

projektowanie maszyn
Baza Wiedzy

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych to złożony proces wymagający dokładności i elastyczności. Ważne są nie tylko funkcjonalność, precyzja, wydajność i dostosowanie do procesów firmy, ale także stosunek ceny do możliwości czy czas zwrotu z inwestycji. W tych wszystkich zmiennych nie może też zabraknąć najważniejszej: potrzeb klienta.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!