Automatyczny załadunek i rozładunek łańcuchowej linii transportowej

Automatyczny załadunek i rozładunek łańcuchowej linii transportowej, która jest w ciągłym ruchu to nie lada zadanie. Co więcej, kolejne wymagania warunków pracy linii montażowej dodatkowo czyniły to zadanie coraz bardziej interesującym. Czemu dokładnie musieliśmy stawić czoła?
Automatyczny załadunek i rozładunek łańcuchowej linii transportowej

Wymagania i uwarunkowania projektu

 • Łańcuch przemieszcza się z różnymi prędkościami, a także w jednej z części linii na ten sam łańcuch manualnie dokładanie są detale.
 • Łańcuch transportowy musi być stale obciążony.
 • Wszystkie haki transportowe muszą być w użyciu.
 • Zawieszane detale mają różną wagę i wielkości.
 • to samo stanowisko służy do załadunku i do rozładunku detali po obróbce.
 • Przestrzeń pracy robota jest bardzo ograniczona.
 • Linia transportowa jest w ciągłym ruchu.

Jak zautomatyzować załadunek i rozładunek w tym przypadku?

Rozwiązaliśmy ten problem projektując i budując specjalną linię buforową posiadającą 6 niezależnych torów na detale przed i po obróbce. Linia buforowa to podwieszana linia Power&Free 360 CALDAN Conveyor A/S. Dzięki temu rozwiązaniu robot pobiera odpowiednie detale do zawieszenia na łańcuchu, a w przypadku braku odpowiedniego przedmiotu, zawiesza pusty wieszak, by łańcuch był odpowiednio obciążony.

Kolejnym autorskim rozwiązaniem było skonstruowanie chwytaka do precyzyjnego zawieszania przedmiotów na łańcuch. Konieczność zaprojektowania chwytaka wynikała z poruszających się chaotycznie na wielu przegubach  elementów oraz z uwagi na różną prędkość łańcucha transportowego, który wprawiał w ruch haki. Nasz chwytak wyposażyliśmy w „palec konstruktora”, którego celem jest przytrzymanie haków transportowych by można było zawiesić produkty.

Maszyna nie mogłaby działać bez głównej gwiazdy, czyli przez robota Yaskawa Motoman GP180 sterowanego przez Sterownik Siemens S7-1500.

Pozostałe użyte technologie

Innymi, głównymi technologiami zintegrowanymi przez nas w tej maszynie są:

Co zyskał klient?

 • możliwość umieszczania wieszaków o różnym ciężarze,
 • wyeliminowanie niekontrolowanego przemieszczania się wieszaków,
 • umieszczanie określonego wieszaka na przenośniku,
 • brak konieczności zwiększenia ograniczonej przestrzeni roboczej robota przemysłowego,
 • bardzo krótki czas montażu ze względu na całodobową pracę linii lakierniczej.

Powiązane artykuły

Bin picking wspiera produkcję firm przemysłowych poprzez stabilizację procesu produkcji i wzrost wydajności.
Baza Wiedzy

Bin picking – co warto o nim wiedzieć?

Bin picking jest jednym z zastosowań systemów wizyjnych 3D. Jako sposób automatyzacji stanowisk robotycznych zgodny z duchem Industry 4.0, odciąża pracowników produkcji od żmudnych i wymagających zadań na linii produkcyjnej. Co jeszcze warto wiedzieć o bin picking?

Stanowiska material handling
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane stacje montażowe – zalety stosowania

Zrobotyzowane stacje montażowe zaczynają być chlebem powszednim linii produkcyjnych. W wielu przypadkach przy stacjach montażowych pracują jeszcze ludzie, lecz jest to model, który odchodzi do lamusa. Przyszłość firm produkcyjnych jest nierozerwalnie związana z robotyzacją, która nie ominie także stacji roboczych.

Stacje zrobotyzowane
Baza Wiedzy

Robotyzacja produkcji – stacje zrobotyzowane

W ostatnim czasie automatyzacja procesów produkcyjnych dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu robotów. Roboty przemysłowe zastępują pracę ludzi w wielu branżach. Początkowo stacje zrobotyzowane i manipulatory były wykorzystywane do zadań związanych z ciężkimi przedmiotami lub precyzyjnym układaniem detali. Obecnie nie ma branży w której nie korzysta się z pomocy robotów.

Systemy wizyjne
Baza Wiedzy

Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.