Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym

Montaż produktów na zrobotyzowanych liniach produkcyjnych był jednym z pierwszych zastosowań robotów w przemyśle. Obecnie wykorzystuje się manipulatory do precyzyjnego umieszczania detali w odpowiednich miejscach. Detale te mogą być bardzo małe, ale także bardzo duże lub o skomplikowanych kształtach.
Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym

Zadaniem integratora robotów jest odpowiednie dobranie robota do pracy, jaką ma wykonywać. Konstruktorzy wybierają roboty z bardzo szerokiej gamy. Wszystkie roboty mają te same cechy:

  • są precyzyjne i szybkie,
  • nie męczą się,
  • zawsze działają zgodnie z wgranym programem,
  • są wytrzymałe.

Roboty przemysłowe na liniach montażowych

Roboty przemysłowe spotykane na liniach montażowych są coraz częściej widoczne. Procesy montażowe przed wprowadzeniem robotyzacji były wcześniej wykonywane ręcznie lub przy użyciu maszyn stacjonarnych. Oba te sposoby miały swoje wady. Roboty przemysłowe doskonale radzą sobie z procesami montażowymi. Są bardziej precyzyjne, dokładne i szybsze niż ludzie. Zapewniają również elastyczną automatyzację z możliwością pracy z różnymi częściami lub przesunięcia w celu zmiany procesu, w przeciwieństwie do maszyn stacjonarnych, które są nieelastyczne.

Roboty linii montażowej mogą być programowane, kierowane przez zrobotyzowany system wizyjny lub wykorzystywać kombinację obu tych metod do wykonywania zadań produkcyjnych. Mogą realizować wiele procesów montażowych. Oczywiście nie w każdym przypadku możliwe jest zastosowanie w pełni zrobotyzowanego stanowiska montażowego. Niektóre prace, jak montaż wygłuszenia w tapicerce drzwiowej, nadal lepiej wykonywać częściowo ręcznie. Jest to jednak temat na osobny wpis. Tymczasem, poniżej przedstawiamy główne zastosowanie robotów przemysłowych na liniach montażowych.

Roboty malarskie

Cechy wyróżniające roboty przemysłowe to także precyzyjne ruchy. Dlatego w obecnym czasie, gdy przedmioty malowane są skomplikowane, nie wykorzystuje się tuneli do malowania, lecz roboty malarskie. Zastosowanie takich robotów umożliwia dotarcie z dyszami malującymi do każdego zakamarka detalu, a także równomierne pokrycie całej jego powierzchni.

Rozwój rynku powłok lakierniczych spowodował, że częściej są wykorzystywane lakiery toksyczne dla człowieka. Dla produkcji seryjnej mają więcej plusów: krótszy czas schnięcia, większa wytrzymałość, stabilniejszy kolor.

Roboty spawalnicze

Spawanie zrobotyzowane to wykorzystanie specjalnych robotów (odpornych na wysokie temperatury), które całkowicie automatyzują proces spawania zarówno poprzez wykonanie spawania, jak i manipulację detalami. Spawanie zrobotyzowane jest powszechnie stosowane do:

  • punktowego zgrzewania oporowego,
  • spawania łukowego.

Obecnie zrobotyzowane spawanie wykorzystuje się do wielkoseryjnej produkcji z uwagi na konieczność przeprogramowywania.

Sam robot ma ramię, które może poruszać się w trzech płaszczyznach dla typów prostoliniowych oraz przez więcej płaszczyzn w wersjach przegubowych. Podajnik drutu przesyła drut elektrodowy do robota, gdy jest on potrzebny do zadania spawalniczego. Palnik wysokotemperaturowy na końcu ramienia topi metal, aby umożliwić proces spawania.

Branża motoryzacyjna, produkcyjna i metalowa wykorzystuje zautomatyzowaną technologię spawania, aby obniżyć koszty, zaoszczędzić czas i zapewnić lepszą jakość spawania. Technologia ta zwiększa również efektywne wykorzystanie przestrzeni roboczej i poprawia wydajność łańcucha dostaw w branżach użytkowników końcowych.

Obsługa maszyn

Precyzyjność oraz powtarzalność operacji robotów przemysłowych spowodowała, że coraz częściej do obsługi maszyn produkcyjnych wykorzystuje się roboty.

Roboty przemysłowe zastępują pracę człowieka, gdy praca przy obsłudze maszyny jest powtarzalna, niebezpieczna lub brudna. Firma Unitem specjalizuje się w robotyzowaniu istniejących linii produkcyjnych. Konstruktorzy potrafią na ograniczonej przestrzeni dobrać odpowiedniego robota, by zastąpił pracę ludzi. W jednym zrealizowanym projekcie jeden robot obsługiwał 3 takie same maszyny. Zastosowany robot zastąpił pracę 10 osób.

Roboty do polerowania materiałów

Polerowanie detali lub ich części jest często stosowanym procesem produkcyjnym. Ten proces niejednokrotnie jest bardzo niebezpieczny z uwagi na zapylenie, szybko obracające się elementy, jak i możliwość przypadkowego zaczepienia elementów przez głowice polerujące. Dodatkowo praca związana z polerowaniem jest bardzo czasochłonna i niejednokrotnie pracownicy przedsiębiorstw popełniają błędy w czasie takich operacji. Roboty polerujące zawsze wykonują swoją prace perfekcyjnie, a jeden pracownik może nadzorować pracę na wielu stanowiskach zrobotyzowanych jednocześnie. Zadaniem operatora jest wymiana elementów polerujących.

Roboty do obróbki materiałów, inaczej roboty obróbcze

Firma Unitem projektuje i buduje także dedykowane maszyny CNC, jednak gdy przedsiębiorstwo musi obrabiać różne referencje w seriach lub gdy detale mają bardzo skomplikowane kształty, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie robotów obróbczych.

Dla naszych klientów dostarczyliśmy obróbcze stacje zrobotyzowane:

  • skrawające nadlewy oraz spawy,
  • wyoblarki,
  • szlifujące,
  • otwornice.

Roboty do kontroli jakości

Połączenie zalet systemów wizyjnych oraz dokładności i powtarzalności robotów. Powoduje, że stacje zrobotyzowane wykorzystywane są coraz częściej do głównej kontroli jakości w fabrykach.

Zrealizowane przez nas projekty pokazują przydatność stosowania robotów do kontroli jakości. Dzięki nim nasi klienci są w stanie kontrolować wszystkie produkty, które zostały wytworzone na ich liniach produkcyjnych. Każdy element jest dokładnie sprawdzany zgodnie z procedurami obowiązującymi w firmie. Wcześniej pracownicy omijali niektóre punkty z uwagi na trudny dostęp lub czasochłonność. Implementacja rozwiązań zrobotyzowanych znacząco zmniejszyła reklamacje na dostarczone produkty.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Depaletyzacja robotem z wózka AGV
Realizacje

Depaletyzacja z wózków AGV

Przedstawiamy skomplikowany system depaletyzacji. Realizacja tego projektu nie była standardowa, gdyż produkty są dostarczane do robota na wózkach AGV. Musieliśmy zaprojektować specjalne systemy parkowania wózków oraz system kolejkowania. Następnie system wykrywał położenie specjalnej zawieszki na wózku, by chwytak pobrał przedmiot i przeniósł go w odpowiednie miejsce.

Budowa maszyn przemysłowych
Baza Wiedzy

Czym jest Industry 4.0?

Termin czwartej rewolucji przemysłowej pojawił się już kilka lat temu. Pomimo tego nie jest do końca doprecyzowany i istnieje co najmniej kilka sposobów jego interpretacji.

Baza Wiedzy

Rozwiązanie FlexiBowl dla bin picking – kiedy go użyć?

Świętym Graalem automatyki jest rozwiązanie problemów losowego ułożenia detali w aplikacji bin picking przy pomocy oprogramowania. Pomimo że w tej dziedzinie na naszych oczach dokonuje się znaczący postęp, to do ideału jeszcze daleka droga. Na szczęście technologia nie pozostaje w tyle: stale wymyślane są suplementarne rozwiązania dla aplikacji losowych. Jednym z nich jest właśnie FlexiBowl.

Baza Wiedzy

Inwestycja w bin picking – czy warto? Argumenty + kalkulator kosztów

Siłą rzeczy, inwestycje wiążą się w dużymi kosztami. Choć w perspektywie czasu zwracają się i zwiększają konkurencyjność firmy, to podjęcie decyzji najczęściej odkładane jest na później. Dlatego powstał niniejszy artykuł – aby wesprzeć w podjęciu decyzji o inwestycji w bin picking.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!