Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym

Montaż produktów na zrobotyzowanych liniach produkcyjnych był jednym z pierwszych zastosowań robotów w przemyśle. Obecnie wykorzystuje się manipulatory do precyzyjnego umieszczania detali w odpowiednich miejscach. Detale te mogą być bardzo małe, ale także bardzo duże lub o skomplikowanych kształtach.
Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym

Zadaniem integratora robotów jest odpowiednie dobranie robota do pracy, jaką ma wykonywać. Konstruktorzy wybierają roboty z bardzo szerokiej gamy. Wszystkie roboty mają te same cechy:

  • są precyzyjne i szybkie,
  • nie męczą się,
  • zawsze działają zgodnie z wgranym programem,
  • są wytrzymałe.

Roboty przemysłowe na liniach montażowych

Roboty przemysłowe spotykane na liniach montażowych są coraz częściej widoczne. Procesy montażowe przed wprowadzeniem robotyzacji były wcześniej wykonywane ręcznie lub przy użyciu maszyn stacjonarnych. Oba te sposoby miały swoje wady. Roboty przemysłowe doskonale radzą sobie z procesami montażowymi. Są bardziej precyzyjne, dokładne i szybsze niż ludzie. Zapewniają również elastyczną automatyzację z możliwością pracy z różnymi częściami lub przesunięcia w celu zmiany procesu, w przeciwieństwie do maszyn stacjonarnych, które są nieelastyczne.

Roboty linii montażowej mogą być programowane, kierowane przez zrobotyzowany system wizyjny lub wykorzystywać kombinację obu tych metod do wykonywania zadań produkcyjnych. Mogą realizować wiele procesów montażowych. Oczywiście nie w każdym przypadku możliwe jest zastosowanie w pełni zrobotyzowanego stanowiska montażowego. Niektóre prace, jak montaż wygłuszenia w tapicerce drzwiowej, nadal lepiej wykonywać częściowo ręcznie. Jest to jednak temat na osobny wpis. Tymczasem, poniżej przedstawiamy główne zastosowanie robotów przemysłowych na liniach montażowych.

Roboty malarskie

Cechy wyróżniające roboty przemysłowe to także precyzyjne ruchy. Dlatego w obecnym czasie, gdy przedmioty malowane są skomplikowane, nie wykorzystuje się tuneli do malowania, lecz roboty malarskie. Zastosowanie takich robotów umożliwia dotarcie z dyszami malującymi do każdego zakamarka detalu, a także równomierne pokrycie całej jego powierzchni.

Rozwój rynku powłok lakierniczych spowodował, że częściej są wykorzystywane lakiery toksyczne dla człowieka. Dla produkcji seryjnej mają więcej plusów: krótszy czas schnięcia, większa wytrzymałość, stabilniejszy kolor.

Roboty spawalnicze

Spawanie zrobotyzowane to wykorzystanie specjalnych robotów (odpornych na wysokie temperatury), które całkowicie automatyzują proces spawania zarówno poprzez wykonanie spawania, jak i manipulację detalami. Spawanie zrobotyzowane jest powszechnie stosowane do:

  • punktowego zgrzewania oporowego,
  • spawania łukowego.

Obecnie zrobotyzowane spawanie wykorzystuje się do wielkoseryjnej produkcji z uwagi na konieczność przeprogramowywania.

Sam robot ma ramię, które może poruszać się w trzech płaszczyznach dla typów prostoliniowych oraz przez więcej płaszczyzn w wersjach przegubowych. Podajnik drutu przesyła drut elektrodowy do robota, gdy jest on potrzebny do zadania spawalniczego. Palnik wysokotemperaturowy na końcu ramienia topi metal, aby umożliwić proces spawania.

Branża motoryzacyjna, produkcyjna i metalowa wykorzystuje zautomatyzowaną technologię spawania, aby obniżyć koszty, zaoszczędzić czas i zapewnić lepszą jakość spawania. Technologia ta zwiększa również efektywne wykorzystanie przestrzeni roboczej i poprawia wydajność łańcucha dostaw w branżach użytkowników końcowych.

Obsługa maszyn

Precyzyjność oraz powtarzalność operacji robotów przemysłowych spowodowała, że coraz częściej do obsługi maszyn produkcyjnych wykorzystuje się roboty.

Roboty przemysłowe zastępują pracę człowieka, gdy praca przy obsłudze maszyny jest powtarzalna, niebezpieczna lub brudna. Firma Unitem specjalizuje się w robotyzowaniu istniejących linii produkcyjnych. Konstruktorzy potrafią na ograniczonej przestrzeni dobrać odpowiedniego robota, by zastąpił pracę ludzi. W jednym zrealizowanym projekcie jeden robot obsługiwał 3 takie same maszyny. Zastosowany robot zastąpił pracę 10 osób.

Roboty do polerowania materiałów

Polerowanie detali lub ich części jest często stosowanym procesem produkcyjnym. Ten proces niejednokrotnie jest bardzo niebezpieczny z uwagi na zapylenie, szybko obracające się elementy, jak i możliwość przypadkowego zaczepienia elementów przez głowice polerujące. Dodatkowo praca związana z polerowaniem jest bardzo czasochłonna i niejednokrotnie pracownicy przedsiębiorstw popełniają błędy w czasie takich operacji. Roboty polerujące zawsze wykonują swoją prace perfekcyjnie, a jeden pracownik może nadzorować pracę na wielu stanowiskach zrobotyzowanych jednocześnie. Zadaniem operatora jest wymiana elementów polerujących.

Roboty do obróbki materiałów, inaczej roboty obróbcze

Firma Unitem projektuje i buduje także dedykowane maszyny CNC, jednak gdy przedsiębiorstwo musi obrabiać różne referencje w seriach lub gdy detale mają bardzo skomplikowane kształty, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie robotów obróbczych.

Dla naszych klientów dostarczyliśmy obróbcze stacje zrobotyzowane:

  • skrawające nadlewy oraz spawy,
  • wyoblarki,
  • szlifujące,
  • otwornice.

Roboty do kontroli jakości

Połączenie zalet systemów wizyjnych oraz dokładności i powtarzalności robotów. Powoduje, że stacje zrobotyzowane wykorzystywane są coraz częściej do głównej kontroli jakości w fabrykach.

Zrealizowane przez nas projekty pokazują przydatność stosowania robotów do kontroli jakości. Dzięki nim nasi klienci są w stanie kontrolować wszystkie produkty, które zostały wytworzone na ich liniach produkcyjnych. Każdy element jest dokładnie sprawdzany zgodnie z procedurami obowiązującymi w firmie. Wcześniej pracownicy omijali niektóre punkty z uwagi na trudny dostęp lub czasochłonność. Implementacja rozwiązań zrobotyzowanych znacząco zmniejszyła reklamacje na dostarczone produkty.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Stanowiska material handling
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane stacje montażowe – zalety stosowania

Zrobotyzowane stacje montażowe zaczynają być chlebem powszednim linii produkcyjnych. W wielu przypadkach przy stacjach montażowych pracują jeszcze ludzie, lecz jest to model, który odchodzi do lamusa. Przyszłość firm produkcyjnych jest nierozerwalnie związana z robotyzacją, która nie ominie także stacji roboczych.

System wizyjny do obsługi linii buforowej
Realizacje

System wizyjny do obsługi linii buforowej

Stworzyliśmy robotyczną linię buforową z wykorzystaniem systemu wizyjnego. Zintegrowaliśmy robota z systemem wizyjnym do obsługi linii buforowej, dzięki czemu powstało zrobotyzowane stanowisko zintegrowane z maszyną CNC. Przedstawiamy doświadczenia związane z pracą nad sterowaniem Robota FANUC M-20IA/35M z systemem Pickit 3D L. 

Baza Wiedzy

Oprogramowanie bin picking – czy to naprawdę dziecinnie proste?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oprogramowania dla aplikacji bin picking. Duża ich część jest dedykowanym oprogramowaniem dla kamer bądź gotowych zestawów kamery i robota. Czy w istocie praca programistyczna integratorów przy takim zleceniu ogranicza się jedynie do wgrania modelu 3D?

Bin picking wspiera produkcję firm przemysłowych poprzez stabilizację procesu produkcji i wzrost wydajności.
Baza Wiedzy

Bin picking – co warto o nim wiedzieć?

Bin picking jest jednym z zastosowań systemów wizyjnych 3D. Jako sposób automatyzacji stanowisk robotycznych zgodny z duchem Industry 4.0, odciąża pracowników produkcji od żmudnych i wymagających zadań na linii produkcyjnej. Co jeszcze warto wiedzieć o bin picking?

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!