Zalety zrobotyzowanych stanowisk przemysłowych

Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się automatyzacji produkcji. Media spekulują, że roboty z wolna będą odbierać ludziom przynależne im miejsca zatrudnienia. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy automatyka przemysłowa i jej rozwój jest czymś, czego powinniśmy się obawiać, czy może czymś, co będzie dla nas korzystne?
Zalety zrobotyzowanych stanowisk

Robot produkcyjny na stanowisku montażowym – poznaj jego zalety

Roboty są maszynami wielofunkcyjnymi, które mogą być dowolnie programowalne. Co więcej, ich konstrukcja daje im możliwość manipulowania nie tylko konkretnymi materiałami, ale także narzędziami, a nawet specjalistycznym sprzętem. Różne typy robotów przemysłowych pozwalają na wykonywanie nawet bardzo nietypowych zadań. Już ten opis daje pewne wyobrażenie na temat tego, jak duży kryje się w nich potencjał, a przecież liczba zalet, jakie posiadają zrobotyzowane stanowiska jest znacznie dłuższa i znajduje odzwierciedlenie w wielu gałęziach przemysłu.

1. Skrócenie czasu wytworzenia produktu

Linie produkcyjne są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a tym samym również coraz kosztowniejsze. Nic więc dziwnego, że nawet krótki przestój stawia pod znakiem zapytania ich opłacalność. W przeciwieństwie do ludzi, roboty mogą wykonywać szybkie, a jednocześnie bardzo dokładnie zdefiniowane ruchy, a co za tym idzie – można liczyć na to, że maszyny będą wykonywać swoje zadania optymalniej.

2. Wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników

Unikanie wypadków jest jednym z największych wyzwań, z jakimi mamy do czynieni na linii produkcyjnej. Zrobotyzowane stanowiska przemysłowe sprawiają, że człowiek nie jest już narażony na kontakt z tymi maszynami, które są potencjalnie najbardziej niebezpieczne, a tym samym – nie ryzykuje utratą zdrowia czy życia.

3. Redukcja kosztów produkcji dzięki robotom przemysłowym

Robotyzacja stanowiska przemysłowego wiąże się ze sporymi kosztami. Mimo to coraz częściej możemy się spotkać z opinią, że jest ona inwestycją, a nie wydatkiem. Charakterystyka linii przemysłowej sprawia, że decyzja o robotyzacji poprawia jakość jej działania. Dzięki robotom zmniejsza się ilość pracy, jaką należy wykonać. Co więcej, usprawniają wykonywanie trudnych zadań.

4. Wyższa jakość produktu końcowego

Nie ulega wątpliwości, że roboty są znacznie bardziej dokładne niż ludzie, co z kolei znajduje przełożenie w jakości produktu finalnego. Ten ostatni jest w związku z tym obciążony mniejszym ryzykiem pojawienia się wady fabrycznej. Dodatkowo większość stanowisk zrobotyzowanych posiada automatyczne stacje kontrolne, które umożliwiają ocenę każdego elementu. Użycie rozwiązania wykorzystującego roboty produkcyjne oraz stanowiska kontrolne sprawia, że firma może liczyć na większe zyski. Dzięki nowoczesnym stanowiskom produkty są identyczne, a także nie posiadają wad. Sprawia to, że produkty mogą być oferowane w wyższych cenach przy jednoczesnym zmniejszeniem kosztów produkcji. Poprawa jakości przyczynia się automatycznie do poprawy wizerunku firmy.

Roboty produkcyjne są bezpieczne!

Dyskusja na temat zrobotyzowanych stanowisk przemysłowych zawsze obejmuje również debatę na temat obaw, jakie budzi tendencja zastępowania pracy człowieka wyspecjalizowaną maszyną. Najpoważniejszy z ludzkich lęków dotyczy, bez wątpienia, tego, że roboty w niedalekiej przyszłości całkowicie pozbawią człowieka pracy.

Na szczęście, na chwilę obecną, podobne obawy są nieuzasadnione. Roboty nie stanowią i nie będą stanowić rozwiązania wszystkich problemów, a tym samym w pewnych kwestiach człowiek zawsze będzie od nich lepszy. Nie jest też prawdą, że roboty mogą pracować jedynie w dużych firmach. Na zakup robotów produkcyjnych coraz częściej mogą sobie pozwolić także mniejsze przedsiębiorstwa.

Z kolei zastąpienie ludzi robotami na stanowiskach pracy, które są niebezpieczne lub wycieńczają organizm przełoży się bezpośrednio na zdrowie i dobrobyt pracowników. Po odpowiednim przeszkoleniu będą mogli kontrolować pracę maszyny, która wykonuje ich poprzednie obowiązki, co jest bezpieczniejszym i lżejszym zadaniem, które ponadto otwiera przed nimi nowe ścieżki rozwoju.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Thermosafety
Baza Wiedzy

Maszyny i systemy wykorzystywane w Industry 4.0

Koncepcja Industry 4.0 to nie tylko slogan, lecz przede wszystkim realne technologie, które stosujemy w UNITEM. Stworzyliśmy maszynę przemysłową buforu dla lakierni, zintegrowaliśmy transport autonomicznymi wózkami AGV z pracą robotów przemysłowych oraz pracą samej lakierni. Całość współpracuje ze sobą, a rola operatora ogranicza się do nadzoru systemu.

automat montażu elementów zagłówka samochodowego
Realizacje

Automat montażu elementów zagłówka samochodowego

Zadaniem tej maszyny jest wciśnięcie specjalnych tulejek do elementów plastikowych zagłówka. Niniejsza dedykowana maszyna produkcyjna jest jedną z wielu, które wykonaliśmy na potrzeby naszych klientów.

jak modernizować maszyny
Baza Wiedzy

Jak modernizuje się maszyny produkcyjne?

Modernizacja maszyn przemysłowych dla nas oznacza integrację istniejącej maszyny lub linii produkcyjnej z nowoczesnymi systemami. Potrafimy dokonywać modernizacji całych zakładów produkcyjnych tak, by funkcjonowały zgodnie z zasadami Industry 4.0.

Depaletyzacja robotem z wózka AGV
Realizacje

Depaletyzacja z wózków AGV

Przedstawiamy skomplikowany system depaletyzacji. Realizacja tego projektu nie była standardowa, gdyż produkty są dostarczane do robota na wózkach AGV. Musieliśmy zaprojektować specjalne systemy parkowania wózków oraz system kolejkowania. Następnie system wykrywał położenie specjalnej zawieszki na wózku, by chwytak pobrał przedmiot i przeniósł go w odpowiednie miejsce.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.