Specjalne maszyny skrawające CNC

Maszyny CNC w obecnych czasach odgrywają znaczącą rolę w wielu firmach branży przemysłowej. Niektóre procesy produkcji są wyspecjalizowane do tego stopnia, że jedynym sposobem ich wykonania jest użycie przystosowanej do nich maszyny. Maszynę CNC dopasowaną do nietypowego zadania można nazwać maszyną specjalną lub maszyną dedykowaną.
Specjalne maszyny skrawające CNC

Czym są maszyny CNC

Czym jest maszyna CNC podpowiada nam samo rozwinięcie skrótu: Computerized Numerical Control. Czyli są to maszyny kontrolowane przez sterownik numeryczny, który można interaktywnie zaprogramować. Sterowanie numeryczne zapewnia nie tylko bardzo wysoką powtarzalność produkowanych seryjnie komponentów, ale także, wraz z odpowiednim doborem narzędzi, wysoką dokładność wykonania. Ponadto operacje, które mogą być wykonywane na maszynach CNC, są uzależnione od procesów produkcyjnych przedsiębiorstwa. Z tego powodu częstokroć są maszynami dedykowanymi. Maszyny CNC można podzielić na dwa główne typy, podobnie jak maszyny obróbcze:
 • maszyny CNC do obróbki ubytkowej:
  • chemicznej,
  • mechanicznej,
 • maszyny CNC do obróbki bezubytkowej (plastycznej).
Choć najczęściej maszyny CNC wykorzystywane są do obróbki twardych materiałów (drewno, metal, tworzywa sztuczne), to dzięki postępowi techniki możliwe jest też obrabianie szkła, ceramiki czy folii.

Przykład realizacji maszyny skrawającej CNC: frezarka do obróbki folii

Dedykowana frezarka z napędem CNC w dwóch osiach oraz pochyłem wrzeciona regulowanym ręcznie. Użyte przekładnie umożliwiają precyzyjną regulację pochylenia wrzeciona dzięki przełożeniu 1:3600. Maszyna jest przeznaczona do frezowania folii o grubości od 1 mm do 2,5 mm.

Zobacz pełny opis realizacji

Przykłady maszyn skrawających CNC

Tokarka CNC

To obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej w kształcie brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Narzędziem obróbczym mogą być nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym.

Frezarka CNC

Obrabiarka, której dedykowanymi narzędziami są frezy oraz składane głowice frezarskie. Frezarki w obecnych czasach wyewoluowały do maszyn umożliwiających uzyskać niemal dowolne kształty w bardzo szerokim spektrum materiałów. Dzięki obróbce na frezarce powstają łopatki turbin wirnikowych, bloki silników spalinowych, ale także bardzo dokładne i delikatne grafitowe elektrody czy części prototypowe z tworzyw do prototypowania dzięki obróbce wysokowydajnej. Jedną z implementacji frezarek jest wykonana przez nas sterowana numerycznie frezarka do okleiny na podstawie włókna.

Wiertarka CNC

Urządzenie wyewoluowało niejako z konceptu wiertarki koordynacyjnej. Wiertarka służy do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów. Wykorzystuje zarówno klasyczne monolityczne narzędzia wiertarskie jak i te nowoczesne składane narzędzia. Typy wiertarek CNC:

 • wiertarka rewolwerowa – z rewolwerową głowicą narzędziową posiadająca zestaw różnych typów wierteł;
 • wiertarka wielowrzecionowa – z wieloma obracającymi się jednocześnie wrzecionami;
 • wiertarka współrzędnościowa – zapewnia bardzo precyzyjnie wywiercone otwory; jest to szczególnie ważne w branży automotive oraz w branży lotniczej.

 

Przykład realizacji maszyny skrawającej CNC: wiertarka CNC do obróbki płyt oporowych

Stacja automatycznej obróbki tarcz oporowych:

 • wykorzystująca siłownik do przytrzymania detali w uchwycie na stole pneumatycznym,
 • z równoległą obróbką 2 detali,
 • z wykonywaniem równoległych operacji,
 • wyposażona w osiem głowic wiercących i 4 gwintujące.

Dzięki tej maszynie Klient skrócił czas obróbki płyt oporowych z 3 minut na 8 sekund.

Wytaczarka CNC

Wytaczarki to urządzenia przeznaczone do obróbki dużych i bardzo dużych gabarytów detali. Wykorzystuje narzędzia dostępne dla każdego rodzaju maszyn przez co znajduje wiele zastosowań w dziedzinie wytwarzania detali. Wytaczaki najczęściej lokowane w zakładach produkujących części do przemysłu stoczniowego oraz produkcji korpusów innych, mniejszych obrabiarek.

Strugarka CNC

Maszyny, których zadaniem jest zebranie materiału z powierzchni płaskich. Urządzenie umożliwia obróbkę dużych powierzchni w celu uzyskania dokładnych powierzchni.

Dłutownica CNC

Dłutownica to wyspecjalizowana strugarka, która poprzez swój ruch główny w osi pionowej wykonuje rowki w powierzchniach detali. Dzięki stołom mocującym detal wyposażonym w podzielnice umożliwia bardzo dokładne ustawienie kątowe detali. Specyfika pracy narzędzia warunkuje jej wykorzystanie głównie w nacinaniu rowków wpustowych w otworach sprzęgieł, ale też innych, również nieprzelotowych otworach.

Szlifierka CNC

Jest to obrabiarka CNC przeznaczona przede wszystkim do obróbki wykańczającej. Dzięki wysokiemu stopniu precyzyjności i dokładności, jakość szlifowanej powierzchni po zakończeniu procesu jest wysoka. Szlifierki możemy podzielić na szlifierki do płaszczyzn oraz szlifierki do otworów. Częścią wspólną dla obu urządzeń jest narzędzie obróbkowe, którego używają – ściernica.

Pomimo że powyższa lista dobrze obrazuje różnorodność skrawających maszyn CNC, to same maszyny sterowane numerycznie nie są do niej ograniczone. Także maszyny do obróbki plastycznej (jak wyoblarki) czy do ubytkowej obróbki chemicznej (np. elektrodrążarki) mogą zostać wyposażone w system CNC.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Frezarka do obróbki folii
Realizacje

Frezarka do obróbki folii

Na potrzeby specjalnego procesu klienta zbudowaliśmy dedykowaną frezarkę. Klient do tej pory pracował na frezarkach uniwersalnych, które nie spełniały wymagań jakości. Skrócenie czasu procesu, zmniejszenie ilości produktów wadliwych, wyższa powtarzalność, uproszczenie procesu skłoniły firmę do implementacji naszego rozwiązania. Dostarczona maszyna pracuje w Chinach.

System wizyjny do obsługi linii buforowej
Realizacje

System wizyjny do obsługi linii buforowej

Stworzyliśmy robotyczną linię buforową z wykorzystaniem systemu wizyjnego. Zintegrowaliśmy robota z systemem wizyjnym do obsługi linii buforowej, dzięki czemu powstało zrobotyzowane stanowisko zintegrowane z maszyną CNC. Przedstawiamy doświadczenia związane z pracą nad sterowaniem Robota FANUC M-20IA/35M z systemem Pickit 3D L. 

Stacje zrobotyzowane
Baza Wiedzy

Robotyzacja produkcji – stacje zrobotyzowane

W ostatnim czasie automatyzacja procesów produkcyjnych dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu robotów. Roboty przemysłowe zastępują pracę ludzi w wielu branżach. Początkowo stacje zrobotyzowane i manipulatory były wykorzystywane do zadań związanych z ciężkimi przedmiotami lub precyzyjnym układaniem detali. Obecnie nie ma branży w której nie korzysta się z pomocy robotów.

jak modernizować maszyny
Baza Wiedzy

Jak modernizuje się maszyny produkcyjne?

Modernizacja maszyn przemysłowych dla nas oznacza integrację istniejącej maszyny lub linii produkcyjnej z nowoczesnymi systemami. Potrafimy dokonywać modernizacji całych zakładów produkcyjnych tak, by funkcjonowały zgodnie z zasadami Industry 4.0.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!