Projektowanie i budowa stanowisk kontroli i testu

Urządzenia kontrolne i stanowiska kontrolne mają za zadanie wyeliminować ryzyko i na bieżąco nadzorować najbardziej newralgiczne etapy produkcji. Naszym zdaniem powinny być też projektowane z myślą o nadchodzących zmianach w stanie techniki, by uchronić klienta przed kosztami związanymi ze spowodowaną nimi modernizacją linii produkcyjnej.
Projektowanie i budowa stanowisk kontroli i testu

Zastosowanie stanowisk kontrolnych i maszyn kontrolnych

Stanowiskach kontrolnych i przy pomocy maszyn kontrolnych sprawdza się, czy określone procesy produkcyjne i procesy montażowe przebiegają w prawidłowy sposób. Stanowiska kontrolne używane są w liniach produkcyjnych automatycznych, półautomatycznych i ręcznych. Maszyny te realizują bardzo ważne zadania, ponieważ ich praca związana jest z:

 • zdrowiem członków załogi – stacje kontrolne sprawdzają np. czy przedmioty są bezpieczne w użytkowaniu, czy odpowiedni element został przekazany, czy pracownik może dany element dalej montować;
 • efektywnością pracy – dzięki stacjom kontroli w trakcie produkcji powstaje znacząco mniej produktów z wadami lub odpadów produkcyjnych;
 • prawidłowym procesem wytwarzania komponentów w cyklu produkcyjnym – działania stanowisk kontrolnych umożliwiają zarówno kontrolowanie i optymalizowanie procesu produkcji, w celu uniknięcia przerw technologicznych, jak i wykrywanie nieprawidłowego działania innych maszyn lub procesów technologicznych.

Stanowiska End of Line

Dla producentów szczególne znaczenie mają stanowiska kontrolne zwane „End of Line” (EOL). Od tych stanowisk zależy jakość dostarczanych odbiorcom produktów. Zadaniem tych maszyn jest dokładne sprawdzenie, czy badany produkt spełnia normy jakościowe przewidziane dla danego elementu. Najczęściej sprawdzane są:

 • właściwości fizyczne – specjalnie dobrane czujniki analizują kształt, kolor, wielkość, ciężar, temperaturę porównując ze z elementem wzorcowym. W przypadku gdy wykryte różnice znajdują się w granicach dozwolonej normy, to produkt przekazywany jest dalej. W przypadku gdy badany produkt znacząco się różni od wzorca, to jest on odrzucany.
 • proces montażowy – dane zebrane z poprzednich stanowisk kontrolnych i montażowych. Następnie są analizowane i dzięki temu sprawdzana jest kompletność i poprawność zmontowanego produktu.

Techniki pomiaru wykorzystywane na stanowiskach kontrolnych

Stanowiska kontrolne są odpowiedzialne za przeprowadzenie szeregów testów (np. testu szczelności przy wykorzystaniu testera szczelności ATEQ). Przeprowadzone badania pozwalają na dopuszczenie tylko tych elementów, które są zgodne z ustalonymi standardami. Dobór odpowiednich czujników podyktowany jest wyznaczonymi norm. Realizacja wielu projektów dotyczących budowania automatycznych stanowisk kontroli pozwoliła nam na stworzenie listy najczęściej wykorzystywanych technik pomiaru na liniach produkcyjnych w branżach: automoitiv, maszyn medycznych,  i w innych, dla których realizowaliśmy zamówienia.

Lista najczęściej wykorzystywanych technik pomiaru w firmie Unitem

 • Temperatury – badanie temperatury testowanego produktu lub poszczególnych jego elementów.
 • Drogi – umożliwiające precyzyjne określenie, gdzie w danym momencie znajduje się badany produkt. Pomiar używany jest, gdy dany produkt znajduje się w ruchu np.  przekazywany jest w inne miejsce linii produkcyjnej.
 • Geometrii – jest to kontrola precyzyjnego umieszczenia części lub kontrola konturów badanego przedmiotu.
 • Siły – techniki wykorzystywane w sytuacji produktów złożonych z elementami ruchomymi. Badanie ma służyć określeniu siły pozwalającej na wykonanie zadanego ruchu przez element np. siły potrzebnej do złożenia fotela samochodowego lub otworzenia opakowania.
 • Momentu obrotowego – badanie służy do kontroli dokręcenia elementów względem siebie.
 • Elektrycznych – w przypadku gdy zmontowane elementy posiadają układy elektryczne lub są to urządzenia elektryczne, w procesie kontroli należy sprawdzić poprawność działania poszczególnych podzespołów.
 • Szczelności – w wielu branżach montowane lub produkowane są zbiorniki, rurki, zaciski, przeciska itp. Jeżeli ważna jest szczelność połączeń i zbiorników, to do badania wykorzystuje się specjalistyczne metody pomiaru szczelności.
 • Wizyjne – w wielu branżach koniecznym jest sprawdzane w stacjach kontrolnych wyglądu obiektów. Przykładem może być branża spożywcza, gdzie sprawdza się chipsy pod kątem obecności czarnych plamek. Systemy wizyjne sprawdzają się też w branży automotive, w której sprawdza się np. czy automatycznie naciągnięta na siedzenie samochodowe skóra ma przebarwienia.
 • Powierzchni – ta technika bada strukturę powierzchni produktu, istnienie zarysowań lub uszkodzeń powstałych w trakcie procesu produkcyjnego, które są niezgodne z oczekiwaną jakością produktu końcowego.

Stanowiska kontrolne firmy Unitem

Od początku działalności zbudowaliśmy wiele specjalistycznych stanowisk kontrolnych. Obecnie nasz dział R&D rozwija metody badania szczelności wykorzystujące czujniki wizyjne. Celem działu jest opracowanie metody dokładnego badania szczelności elementów. Innowacją w opracowywanej metodzie jest znaczne skrócenie czasu tego badania. Naszym celem jest skrócenie pełnego badania szczelności z 3 minut do 6 sekund. Pozwoli to na znaczne przyspieszenie produkcji wielu elementów w branży automotive.  Poniżej znajduje się lista stanowisk kontrolnych zbudowanych na potrzeby linii produkcyjnych bądź gniazd produkcyjnych:

 1. Stanowiska testerów szczelności oraz przepływu
  • przewodów,
  • węży,
  • rurek,
  • zbiorników,
  • misek olejowych.
 1. Stanowiska testerów kontroli komponentów dla elementów plastikowych wykorzystywanych w branży automotivie, np. desek rozdzielczych, zderzaków, kolumn podłokietnika, schowków.
 2. Stanowiska testerów kontaktowych dla złączy elektrycznych (igły testowe, spring pin).
 3. Stanowiska kontroli komponentów z zastosowaniem robota z kamerą inspekcyjną.
 4. Stanowiska kontroli czasu dobiegu (np. szybkości podnoszenia oparcia fotela).
 5. Stanowiska sprawdzające poprawność ułożenia komponentów.
 6. Stanowiska kontrolne dla pras pneumatycznych i hydraulicznych z pomiarem drogi i siły.
 7. Stanowiska kontroli kształtu powierzchni.
 8. Urządzenia korzystające z systemów poka-yoke.
 9. Maszyny realizujące pomiary głębokości.
 10. Maszyny realizujące pomiary grubości.
 11. Urządzenia korzystające z systemów pick to light.

Maszyny kontrolne tworzymy wykorzystując nasze doświadczenie i zdobytą wiedzę, co pozwala nam na dobór rozwiązania optymalnego dla klienta. Budując maszyny kontrolne zwracamy uwagę zarówno na ograniczenie kosztów samej maszyny, jak i kosztów związanych z jej eksploatacją. W procesie realizacji uwzględniamy też wymagania stawiane przez klienta, a także potencjalne ścieżki rozwoju linii produkcyjnej związane z rozwojem techniki. Pozwala to klientom na uniknięcie wielu kosztów pojawiających się w przypadku modernizacji linii produkcyjnej.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

badanie szczelności
Baza Wiedzy

Badanie szczelności w przemyśle

Nie istnieją przedmioty idealnie szczelne. Można jednak osiągnąć bardzo wysoki stopień szczelności określony normami bezpieczeństwa lub normami produktu. Jest to szczególnie ważne w urządzeniach wykorzystujących gazy wybuchowe lub toksyczne. Stąd badanie szczelności powinno być wykonane skrupulatnie, z użyciem najlepszej dostępnej dla danego przypadku metody.

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku
Realizacje

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?

Systemy wizyjne
Baza Wiedzy

Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.

Baza Wiedzy

Oprogramowanie bin picking – czy to naprawdę dziecinnie proste?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oprogramowania dla aplikacji bin picking. Duża ich część jest dedykowanym oprogramowaniem dla kamer bądź gotowych zestawów kamery i robota. Czy w istocie praca programistyczna integratorów przy takim zleceniu ogranicza się jedynie do wgrania modelu 3D?

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!