Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.
Systemy wizyjne

Systemy wizyjne i ich zastosowanie

Systemy wizyjne znajdują coraz więcej zastosowań w przemyśle. Jednocześnie, wiele uwagi poświęca się ich zastosowaniu na linii produkcyjnej. W tych warunkach używa się ich do:

  • bieżącej oceny stanu linii produkcyjnej,
  • nadzorowania produkcji,
  • monitorowania parametrów produktów,
  • kontroli jakości produktów,
  • czuwania nad bezpieczeństwem pracowników.

W przemyśle zastosowanie znajdują trzy typy systemów wizyjnych:

  • czujniki wizyjne: zazwyczaj jest to kamera, procesor i oświetlacz zintegrowane w jednej obudowie, stosowane do zadań wymagających małych mocy obliczeniowych i niskiej rozdzielczości (np. czytanie kodów);
  • inteligentne kamery: kamery zintegrowane w jednej obudowie z komputerem, stosowane do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej i szybkich reakcji;
  • układy kamera-komputer: systemy złożone z kamery i komputera klasy PC, używane do zadań specjalistycznych.

Przykład użycia systemu wizyjnego: zrobotyzowana maszyna przemysłowa dla odlewni

Zadaniem tej zrobotyzowanej maszyny było przenie chaotycznie ułożonych odlewów z podajnika taśmowego i umieszczanie w gnieździe piły. Po odcięciu nadlewek robot przenosił kształtki do pojemnika zbiorczego. W maszynie został zastosowany system wizyjny PickIt, który zapewniał precyzję manipulatora Fanuc.

Projektujemy i budujemy zautomatyzowane maszyny wykorzystujące systemy wizyjne 2d oraz 3d. Nasze maszyny realizują wiele procesów produkcyjnych: kontrolę poprawnego złożenia, wizyjną kontrolę szczelności, kontrolę poprawności zamontowania, przenoszenie elementów i wiele innych.

Nasza oferta obejmuje realizowanie projektów z wykorzystaniem systemów wizyjnych: zarówno tych podstawowych, jak i najbardziej zaawansowanych. Mamy przy tym na tyle duże doświadczenie, że z łatwością radzimy sobie z wieloma kamerami i ich rozbudowanymi funkcjami. Ponieważ wykorzystujemy jedynie te systemy, które pochodzą od najlepszych producentów, nie trzeba obawiać się awaryjności. Projektując maszyny przemysłowe kontaktujemy się z klientami, by doradzić im wybór optymalnych rozwiązań. Podpowiadamy, jaki czujnik wizyjny wybrać i jak najlepiej go wykorzystać.

Nasz zespół realizował projekty z bardzo zaawansowanymi systemami wizyjnymi. Zaawansowanie systemów wizyjnych polegało zarówno na ilości stosowanych kamer, jak i na rozbudowaniu funkcji jakie zostały użyte przy ich budowie. Stosujemy systemy wizyjne najlepszych światowych producentów.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

System wizyjny do obsługi linii buforowej
Realizacje

System wizyjny do obsługi linii buforowej

Stworzyliśmy robotyczną linię buforową z wykorzystaniem systemu wizyjnego. Zintegrowaliśmy robota z systemem wizyjnym do obsługi linii buforowej, dzięki czemu powstało zrobotyzowane stanowisko zintegrowane z maszyną CNC. Przedstawiamy doświadczenia związane z pracą nad sterowaniem Robota FANUC M-20IA/35M z systemem Pickit 3D L. 

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku
Realizacje

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?

Wykorzystywanie robotów przemysłowych w produkcji
Baza Wiedzy

Wykorzystywanie robotów przemysłowych

Choć coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że roboty przemysłowe to rozwiązania o ogromnym potencjale. Pytani o sposoby ich wykorzystywania często odkrywamy, że nasza wiedza jest ograniczona lub niepełna. Jak zatem można w praktyce wykorzystać ich potencjał?

Budowa maszyn przemysłowych
Baza Wiedzy

Czym jest Industry 4.0?

Termin czwartej rewolucji przemysłowej pojawił się już kilka lat temu. Pomimo tego nie jest do końca doprecyzowany i istnieje co najmniej kilka sposobów jego interpretacji.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!