Systemy wizyjne

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.
Systemy wizyjne

Systemy wizyjne i ich zastosowanie

Systemy wizyjne znajdują coraz więcej zastosowań w przemyśle. Jednocześnie, wiele uwagi poświęca się ich zastosowaniu na linii produkcyjnej. W tych warunkach używa się ich do:

  • bieżącej oceny stanu linii produkcyjnej,
  • nadzorowania produkcji,
  • monitorowania parametrów produktów,
  • kontroli jakości produktów,
  • czuwania nad bezpieczeństwem pracowników.

W przemyśle zastosowanie znajdują trzy typy systemów wizyjnych:

  • czujniki wizyjne: zazwyczaj jest to kamera, procesor i oświetlacz zintegrowane w jednej obudowie, stosowane do zadań wymagających małych mocy obliczeniowych i niskiej rozdzielczości (np. czytanie kodów);
  • inteligentne kamery: kamery zintegrowane w jednej obudowie z komputerem, stosowane do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej i szybkich reakcji;
  • układy kamera-komputer: systemy złożone z kamery i komputera klasy PC, używane do zadań specjalistycznych.

Przykład użycia systemu wizyjnego: zrobotyzowana maszyna przemysłowa dla odlewni

Zadaniem tej zrobotyzowanej maszyny było przenie chaotycznie ułożonych odlewów z podajnika taśmowego i umieszczanie w gnieździe piły. Po odcięciu nadlewek robot przenosił kształtki do pojemnika zbiorczego. W maszynie został zastosowany system wizyjny PickIt, który zapewniał precyzję manipulatora Fanuc.

Projektujemy i budujemy zautomatyzowane maszyny wykorzystujące systemy wizyjne 2d oraz 3d. Nasze maszyny realizują wiele procesów produkcyjnych: kontrolę poprawnego złożenia, wizyjną kontrolę szczelności, kontrolę poprawności zamontowania, przenoszenie elementów i wiele innych.

Nasza oferta obejmuje realizowanie projektów z wykorzystaniem systemów wizyjnych: zarówno tych podstawowych, jak i najbardziej zaawansowanych. Mamy przy tym na tyle duże doświadczenie, że z łatwością radzimy sobie z wieloma kamerami i ich rozbudowanymi funkcjami. Ponieważ wykorzystujemy jedynie te systemy, które pochodzą od najlepszych producentów, nie trzeba obawiać się awaryjności. Projektując maszyny przemysłowe kontaktujemy się z klientami, by doradzić im wybór optymalnych rozwiązań. Podpowiadamy, jaki czujnik wizyjny wybrać i jak najlepiej go wykorzystać.

Nasz zespół realizował projekty z bardzo zaawansowanymi systemami wizyjnymi. Zaawansowanie systemów wizyjnych polegało zarówno na ilości stosowanych kamer, jak i na rozbudowaniu funkcji jakie zostały użyte przy ich budowie. Stosujemy systemy wizyjne najlepszych światowych producentów.

Powiązane artykuły

Bin picking wspiera produkcję firm przemysłowych poprzez stabilizację procesu produkcji i wzrost wydajności.

Bin picking – co warto o nim wiedzieć?

Bin picking jest jednym z zastosowań systemów wizyjnych 3D. Jako sposób automatyzacji stanowisk robotycznych zgodny z duchem Industry 4.0, odciąża pracowników produkcji od żmudnych i

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.