Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.
Systemy wizyjne

Systemy wizyjne i ich zastosowanie

Systemy wizyjne znajdują coraz więcej zastosowań w przemyśle. Jednocześnie, wiele uwagi poświęca się ich zastosowaniu na linii produkcyjnej. W tych warunkach używa się ich do:

  • bieżącej oceny stanu linii produkcyjnej,
  • nadzorowania produkcji,
  • monitorowania parametrów produktów,
  • kontroli jakości produktów,
  • czuwania nad bezpieczeństwem pracowników.

W przemyśle zastosowanie znajdują trzy typy systemów wizyjnych:

  • czujniki wizyjne: zazwyczaj jest to kamera, procesor i oświetlacz zintegrowane w jednej obudowie, stosowane do zadań wymagających małych mocy obliczeniowych i niskiej rozdzielczości (np. czytanie kodów);
  • inteligentne kamery: kamery zintegrowane w jednej obudowie z komputerem, stosowane do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej i szybkich reakcji;
  • układy kamera-komputer: systemy złożone z kamery i komputera klasy PC, używane do zadań specjalistycznych.

Przykład użycia systemu wizyjnego: zrobotyzowana maszyna przemysłowa dla odlewni

Zadaniem tej zrobotyzowanej maszyny było przenie chaotycznie ułożonych odlewów z podajnika taśmowego i umieszczanie w gnieździe piły. Po odcięciu nadlewek robot przenosił kształtki do pojemnika zbiorczego. W maszynie został zastosowany system wizyjny PickIt, który zapewniał precyzję manipulatora Fanuc.

Projektujemy i budujemy zautomatyzowane maszyny wykorzystujące systemy wizyjne 2d oraz 3d. Nasze maszyny realizują wiele procesów produkcyjnych: kontrolę poprawnego złożenia, wizyjną kontrolę szczelności, kontrolę poprawności zamontowania, przenoszenie elementów i wiele innych.

Nasza oferta obejmuje realizowanie projektów z wykorzystaniem systemów wizyjnych: zarówno tych podstawowych, jak i najbardziej zaawansowanych. Mamy przy tym na tyle duże doświadczenie, że z łatwością radzimy sobie z wieloma kamerami i ich rozbudowanymi funkcjami. Ponieważ wykorzystujemy jedynie te systemy, które pochodzą od najlepszych producentów, nie trzeba obawiać się awaryjności. Projektując maszyny przemysłowe kontaktujemy się z klientami, by doradzić im wybór optymalnych rozwiązań. Podpowiadamy, jaki czujnik wizyjny wybrać i jak najlepiej go wykorzystać.

Nasz zespół realizował projekty z bardzo zaawansowanymi systemami wizyjnymi. Zaawansowanie systemów wizyjnych polegało zarówno na ilości stosowanych kamer, jak i na rozbudowaniu funkcji jakie zostały użyte przy ich budowie. Stosujemy systemy wizyjne najlepszych światowych producentów.

Powiązane artykuły

Baza Wiedzy

Integrator robotów przemysłowych

Zajmujemy się projektowaniem i budową zrobotyzowanych maszyn specjalnych. Jesteśmy specjalistami w dostarczaniu linii montażowych, które zaopatrujemy w autorskie stacje montażowe, stanowiska zrobotyzowane, stacje kontroli i inne urządzenia produkcyjne i maszyny montażowe potrzebne do zrealizowania pełnego procesu produkcyjnego.

Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym
Baza Wiedzy

Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym

Montaż produktów na zrobotyzowanych liniach produkcyjnych był jednym z pierwszych zastosowań robotów w przemyśle. Obecnie wykorzystuje się manipulatory do precyzyjnego umieszczania detali w odpowiednich miejscach. Detale te mogą być bardzo małe, ale także bardzo duże lub o skomplikowanych kształtach.

badanie szczelności wpis
Baza Wiedzy

Skrócenie procesu badania szczelności

Nasze maszyny sprawdzające szczelność produktów wykorzystujące technologię Thermoleak skracają czas testu nawet 10-krotnie. Technologia Thermoleak jest alternatywą dla badań szczelności metodą powolnych zmian ciśnienia.

stanowiska kontrolne
Baza Wiedzy

Budowa stanowisk kontrolnych

W związku z coraz większymi wymaganiami jakościowymi wiele fabryk staje przed koniecznością zwiększenia ilości stanowisk kontrolnych. Z tego powodu, współczesny przemysł silnie polega na niestandardowych maszynach pomiarowych i kontrolnych.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!