Jak modernizuje się maszyny produkcyjne?

Modernizacja maszyn przemysłowych dla nas oznacza integrację istniejącej maszyny lub linii produkcyjnej z nowoczesnymi systemami. Potrafimy dokonywać modernizacji całych zakładów produkcyjnych tak, by funkcjonowały zgodnie z zasadami Industry 4.0.
jak modernizować maszyny

Głównymi zasadami funkcjonowania produkcji w duchu Industry 4.0 jest zmniejszenie udziału pracy ludzi. Część pracy zostaje zastąpiona przez roboty oraz oprogramowanie sterujące. Nasze maszyny wyposażamy w wysokiej klasy czujniki, aby usprawnić nadzór nad pracą maszyny. Doposażamy stacje w dostęp zdalny.

W naszych modernizacjach wykorzystujemy potencjał istniejących maszyn przemysłowych, by w pełni automatyzować ich pracę. Automatyzujemy pracę za pomocą robotów lub za pomocą specjalnych przenośników, podajników, a w niektórych przypadkach integrujemy także wózki AGV. W naszym portfolio są realizacje w pełni automatycznych linii produkcyjnych.

Przeprowadzamy modernizację maszyn i linii produkcyjnych pod kątem funkcjonalnym:

Jak modernizujemy linie produkcyjne

Używamy najnowocześniejszej technologii. Dzięki temu potrafimy z sukcesem dostosować rozwiązania na potrzeby wymagań klientów. Każda modernizacja jest inna z uwagi na zakres prac, uwarunkowań produkcyjnych, kosztowych oraz przestrzennych. Warunki oraz potrzeby i oczekiwania klientów stawiamy na pierwszym miejscu. Jak sprawdzamy powyższe wymagania i wcielamy je w życie?

1. Przeprowadzamy audyt istniejących rozwiązań produkcyjnych

Celem audytu jest określenie zakresu prac poprzez:

 1. zrozumienie technologi i procesu istniejącej produkcji,
 2. dokładne sporządzenie planu przestrzeni wykorzystywanej do produkcji,
 3. określenie wymagań inżynieryjnych i zarządczych,
 4. zebranie informacji dotyczącej limitów finansowych przeznaczonych na automatyzację produkcji,
 5. zapytanie o plany rozwoju linii produkcyjnej.

Niektórych klientów zaskakuje szczegółowość audytu i jego zakres, lecz wbrew pozorom zdobycie tych informacji jest konieczne do stworzenia optymalnego rozwiązania dla firmy. Bywa, że wdrożenie niektórych rozwiązań początkowo jest bardzo drogie, jednak ich późniejsza eksploatacja nie wymaga dodatkowego wkładu finansowego lub roboczego. Niektóre rozwiązania niosą za sobą konieczność opłacania abonamentu. Chcemy wybrać rozwiązanie najlepsze dla klienta.

2. Projektujemy proces modernizacji linii produkcyjnej

Mając na uwadze najnowszy stan techniki, dokonania nauki i technologii, planujemy wdrożenie koniecznych modyfikacji. Posiadając wykwalifikowanych inżynierów (projektantów, konstruktorów, automatyków) wybieramy optymalne rozwiązania, które przynoszą zwrot poniesionych kosztów w jak najkrótszym możliwym czasie.

Poniżej prezentujemy zrealizowany projekt automatyzacji i budowy linii buforowej wykorzystywanej na malarni. Wykonana przez nas linia buforowa została wybudowana w miejscu, gdzie wcześniej produkcja nie odbywała się z uwagi na inne instalacje, podajniki czy pasy transportowe zamontowane na wysokości 2,3 metra od podłogi.

3. Budowa i uruchomienie zmodernizowanej maszyny lub zmodernizowanej linii produkcyjnej

Cały proces montażu i budowy realizujemy w siedzibie firmy. Dział narzędziowy wykonuje zaprojektowane elementy. Dział zakupowy zaopatruje konstruktorów w wymagane technologie. Zespół monterów buduje maszynę na podstawie projektu. Na samym końcu automatycy programują wszystkie systemy.

Jesteśmy polecanymi integratorami systemów z uwagi na posiadaną wiedzę i doświadczenie. Jako jedni z nielicznych przedsiębiorstw zajmujących się dostarczaniem specjalistycznych maszyn produkcyjnych, posiadamy swój dział badań i rozwoju.

Dostarczamy koncepcje usprawnień, modyfikacje i automatyzacje procesów produkcyjnych

Na potrzeby naszych projektów wykorzystujemy manipulatory, roboty, wózki AGV, przenośniki, podajniki, systemy wizyjnetestery szczelności, systemy bezpieczeństwa, a także systemy predykcyjne.

Potrafimy wykonać od początku do końca:

 • linie technologiczne,
 • linie paletyzujące,
 • linie produkcyjne,
 • zrobotyzowane stanowiska obróbcze,
 • zrobotyzowane gniazda technologiczne,
 • zrobotyzowane systemy Pick and Place
 • inne maszyny i urządzenia zgodne z wymaganiami klienta.

Integracja Systemu AGV z robotem – przykład modyfikacji linii technologicznej

Modernizacji linii technologicznej polegała na  zastąpieniu pracy ludzi robotem. Obecnie w przedsiębiorstwie robot zastępuje prawników pracujących w systemie 3-zmianowym. Jest odpowiedzialny za pobieranie i odkładanie wieszaków na automatyczną linię buforową. Zadaniem robota jest umieszczenie zawieszki tak, by znajdujące się na niej detale mogły zostać poddane kolejnym obróbkom.

Linia buforowa malarnii – przykład modyfikacji linii technologicznej

Klient zgłosił konieczność uruchomienia linii buforowej z uwagi na wymagania pracy automatycznej linii malującej. Ze względów technologicznych elementy na automatycznej linii malującej muszą być malowane w odpowiedniej kolejności. Zastany problem produkcyjny polegał na tym, że w przedsiębiorstwie wcześniej nie istniał ergonomiczny system, który był wstanie przyjąć wyprodukowane detale i dostarczyć je na linie malującą. By sprostać temu zadaniu konieczna była praca wielu operatorów.

Dostarczyliśmy i zaprogramowaliśmy podwieszany przenośnik o łącznej długości ponad 90 metrów. Jednak z uwagi na ograniczoną przestrzeń linia buforowa ma bardzo nietypowy kształt.

Umieszczanie detali na półautomatyczną linię malującą – przykład modyfikacji linii technologicznej

Podjęliśmy się zautomatyzowania linii malującej. Zadanie polegało na zawieszaniu zawieszek na półautomatyczną linię malującą. W czasie przeprowadzonego audytu otrzymaliśmy informację, że pracownicy muszą mieć możliwość ręcznego zawieszenia zawieszek w czasie pracy zmodernizowanej linii malującej. Kolejną przeszkodą we wprowadzeniu modyfikacji była zmienna prędkość linii malującej. Prędkość linii zmieniała się z uwagi na stosowaną technologię oraz inne procesy produkcyjne, które realizowane były w tym samym ciągu technologicznym.

By sprostać wszystkim założeniom dostarczyliśmy manipulator z autorskim chwytakiem, dzięki któremu robot potrafi zawiesić wieszaki na linii malującej nawet w przypadku zmiany prędkości linii w czasie pracy robota.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Baza Wiedzy

Rozwiązanie FlexiBowl dla bin picking – kiedy go użyć?

Świętym Graalem automatyki jest rozwiązanie problemów losowego ułożenia detali w aplikacji bin picking przy pomocy oprogramowania. Pomimo że w tej dziedzinie na naszych oczach dokonuje się znaczący postęp, to do ideału jeszcze daleka droga. Na szczęście technologia nie pozostaje w tyle: stale wymyślane są suplementarne rozwiązania dla aplikacji losowych. Jednym z nich jest właśnie FlexiBowl.

Tworzenie specyfikacji technicznej maszyn
Baza Wiedzy

6 błędów popełnianych w specyfikacji technicznej

Specyfikacja jest fundamentem dla wszelkich czynności podejmowanych w celu budowy maszyny czy zespołu maszyn. Potrzebna jest zarówno oferentowi, jak i potencjalnemu wykonawcy. W konsekwencji każdy błąd popełniony w tym dokumencie może każdą ze stron słono kosztować.

Budowa maszyn przemysłowych
Baza Wiedzy

Czym jest Industry 4.0?

Termin czwartej rewolucji przemysłowej pojawił się już kilka lat temu. Pomimo tego nie jest do końca doprecyzowany i istnieje co najmniej kilka sposobów jego interpretacji.

Automatyczne Maszyny Montażowe
Oferta

Automatyczne maszyny montażowe

Dobrze skonstruowane automatyczne maszyny montażowe pozwalają zwielokrotnić wydajność montażu względem czynności wykonywanych manualnie przy wzroście jakości. Jest to możliwe dzięki powtarzalności, zastosowaniu systemów poka-yoke, czujników oraz systemów wizyjnych, które nierozerwalnie łączą się z Przemysłem 4.0. Chętnie przeprowadzimy Twój proces montażu przez transformację do standardu I4.0.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!