Maszyny i systemy wykorzystywane w Industry 4.0

Koncepcja Industry 4.0 to nie tylko slogan, lecz przede wszystkim realne technologie, które stosujemy w UNITEM. Stworzyliśmy maszynę przemysłową buforu dla lakierni, zintegrowaliśmy transport autonomicznymi wózkami AGV z pracą robotów przemysłowych oraz pracą samej lakierni. Całość współpracuje ze sobą, a rola operatora ogranicza się do nadzoru systemu.
Thermosafety

W UNITEM rozwijamy technologie pozwalające na współpracę człowieka z maszyną, zgodnie z założeniami Industry 4.0. Przykładem jest Thermosafety, gdzie maszyna jest w stanie nie tylko wykryć ruch w obszarze niedozwolonym, co jest powszechnie dostępne na rynku, ale również rozróżnić człowieka za pomocą termowizji. Taka funkcjonalność ułatwia współpracę maszyn, np. z wózkami AGV, a także zapewnia bezpieczeństwo tam, gdzie użycie konwencjonalnych systemów nie jest możliwe.

 

Aby móc powiedzieć, że maszyna spełnia standardy Industry 4.0, musi spełniać szereg wymagań i być wyposażona w najnowsze technologie.

Czujniki

Aby móc przetwarzać i wymieniać dane z innymi maszynami, najpierw trzeba je zebrać. Nasze maszyny są wyposażone w czujniki:

  • indukcyjne,
  • optyczne,
  • koloru,
  • systemy wizyjne (w tym wizja 3D),
  • odległości,
  • ciśnienia,
  • laserowe.

Czujniki podłączamy do sterowników z wykorzystaniem rozproszonych układów wejść i wyjść, co pozwala na szybką diagnostykę oraz rozbudowę systemów, ogranicza ilość przewodów w samej maszynie, a główny sterownik ogranicza się do zebrania sygnałów przez sieci Profinet czy IO-Link zamiast setek przewodów.

Zebranie odpowiedniej ilości danych pozwala na szybką diagnostykę maszyn z elementami prewencyjnego utrzymania ruchu (Preventive Maintenance).  Przykładem jest informacja o przegrzewaniu się silnika i zwiększonym poborze prądu, co może świadczyć o zużyciu się łożysk. Takie sygnały mogą być przetwarzane za pomocą systemów MES, które mogą bezpośrednio informować odpowiednie służby, zanim wystąpi usterka na maszynie. Na etapie projektowania maszyny jesteśmy w stanie zapewnić komunikację z dowolnym systemem typu MES/SCADA/ERP używanym przez Klienta.

Dostęp zdalny

Bardzo ważnym aspektem w Industry 4.0 jest utrzymanie pełnej sprawności i wydajności maszyn. W Unitem istnieje możliwość wyposażenia maszyn w moduł dostępu zdalnego. Dostęp zdalny umożliwia wykorzystanie zabezpieczonej sieci użytkownika lub sieci LTE. Dzięki temu operator w stanie monitorować, a nawet dokonywać napraw zdalnie, niezależnie od tego, gdzie maszyna się znajduje. Takie rozwiązanie pozwala na szybką diagnostykę oraz wsparcie użytkownika w przypadku np. przystosowania maszyny do pracy z nową referencją.

Komunikacja

Duża ilość danych oraz ciągła komunikacja od czujnika do elementu wykonawczego wymagają odpowiedniej łączności. Komunikacja między urządzeniami sterującymi, jak PLC, jest możliwa przy użyciu wielu standardów, np. Profibus, Modbus, Profinet, co ułatwia konfigurację, programowanie i diagnostykę poszczególnych sterowników. Kwestia połączeń między elementami zbierającymi dane (czujniki) do tej pory umożliwiała jedynie zbieranie danych o sygnale. Wykorzystując systemy łączność typu IO-Link, oprócz danych diagnostycznych możemy również dokonywać regulacji np. w układzie sprężonego powietrza bez konieczności regulacji samych elementów wykonawczych.

Wykorzystanie sieci IO-Link umożliwia również zbieranie danych o diagnostyce i daje możliwość zdalnej parametryzacji. Wykorzystanie czujników wyposażonych w protokół komunikacji IO-Link umożliwia szybką konfigurację i uruchomienie. Ponadto są one łączone za pomocą uniwersalnych przewodów, co sprowadza się do ograniczenia zapasów magazynowych do jednego typu przewodu w różnych wariantach długości.

Elastyczność

Jak wynika z szacunków, 15% czasu przezbrojenia zajmuje centrowanie, ustawianie wymiarów, parametrów, a 50% czasu wykonanie serii próbnej i kolejne regulacje. W UNITEM produkujemy maszyny w taki sposób, aby czas ten skrócić do niezbędnego minimum.

Wykorzystanie technologii z zakresu Industry 4.0 powoduje, że zmiana parametrów maszyny i czujników (np. dla zmiany referencji) jest możliwa przez sterownik PLC (np. przez skanowanie kodu QR/kreskowego, po uzyskaniu informacji z innej maszyny) lub z poziomu HMI. Zyskujemy przez to większą elastyczność maszyny i skrócenie czasu potrzebnego na przezbrojenie zgodnie z ideą SMED (Single Minute Exchangeof Die, wymiana formy w jednocyfrowej liczbie minut).

Rozwiązania z zakresu Industry 4.0 powodują ogólny wzrost OEE (Overall Equipment Effectiveness, Całkowita Efektywność Wyposażenia), a co za tym idzie – skrócenie czasu potrzebnego na zwrot z inwestycji.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Baza Wiedzy

Inwestycja w bin picking – czy warto? Argumenty + kalkulator kosztów

Siłą rzeczy, inwestycje wiążą się w dużymi kosztami. Choć w perspektywie czasu zwracają się i zwiększają konkurencyjność firmy, to podjęcie decyzji najczęściej odkładane jest na później. Dlatego powstał niniejszy artykuł – aby wesprzeć w podjęciu decyzji o inwestycji w bin picking.

Systemy wizyjne
Baza Wiedzy

Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku
Realizacje

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?

Depaletyzacja robotem z wózka AGV
Realizacje

Depaletyzacja z wózków AGV

Przedstawiamy skomplikowany system depaletyzacji. Realizacja tego projektu nie była standardowa, gdyż produkty są dostarczane do robota na wózkach AGV. Musieliśmy zaprojektować specjalne systemy parkowania wózków oraz system kolejkowania. Następnie system wykrywał położenie specjalnej zawieszki na wózku, by chwytak pobrał przedmiot i przeniósł go w odpowiednie miejsce.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!