Maszyny i systemy wykorzystywane w Industry 4.0

Koncepcja Industry 4.0 to nie tylko slogan, lecz przede wszystkim realne technologie, które stosujemy w UNITEM. Stworzyliśmy maszynę przemysłową buforu dla lakierni, zintegrowaliśmy transport autonomicznymi wózkami AGV z pracą robotów przemysłowych oraz pracą samej lakierni. Całość współpracuje ze sobą, a rola operatora ogranicza się do nadzoru systemu.
Thermosafety

W UNITEM rozwijamy technologie pozwalające na współpracę człowieka z maszyną, zgodnie z założeniami Industry 4.0. Przykładem jest Thermosafety, gdzie maszyna jest w stanie nie tylko wykryć ruch w obszarze niedozwolonym, co jest powszechnie dostępne na rynku, ale również rozróżnić człowieka za pomocą termowizji. Taka funkcjonalność ułatwia współpracę maszyn, np. z wózkami AGV, a także zapewnia bezpieczeństwo tam, gdzie użycie konwencjonalnych systemów nie jest możliwe.

 

Aby móc powiedzieć, że maszyna spełnia standardy Industry 4.0, musi spełniać szereg wymagań i być wyposażona w najnowsze technologie.

Czujniki

Aby móc przetwarzać i wymieniać dane z innymi maszynami, najpierw trzeba je zebrać. Nasze maszyny są wyposażone w czujniki:

  • indukcyjne,
  • optyczne,
  • koloru,
  • systemy wizyjne (w tym wizja 3D),
  • odległości,
  • ciśnienia,
  • laserowe.

Czujniki podłączamy do sterowników z wykorzystaniem rozproszonych układów wejść i wyjść, co pozwala na szybką diagnostykę oraz rozbudowę systemów, ogranicza ilość przewodów w samej maszynie, a główny sterownik ogranicza się do zebrania sygnałów przez sieci Profinet czy IO-Link zamiast setek przewodów.

Zebranie odpowiedniej ilości danych pozwala na szybką diagnostykę maszyn z elementami prewencyjnego utrzymania ruchu (Preventive Maintenance).  Przykładem jest informacja o przegrzewaniu się silnika i zwiększonym poborze prądu, co może świadczyć o zużyciu się łożysk. Takie sygnały mogą być przetwarzane za pomocą systemów MES, które mogą bezpośrednio informować odpowiednie służby, zanim wystąpi usterka na maszynie. Na etapie projektowania maszyny jesteśmy w stanie zapewnić komunikację z dowolnym systemem typu MES/SCADA/ERP używanym przez Klienta.

Dostęp zdalny

Bardzo ważnym aspektem w Industry 4.0 jest utrzymanie pełnej sprawności i wydajności maszyn. W Unitem istnieje możliwość wyposażenia maszyn w moduł dostępu zdalnego. Dostęp zdalny umożliwia wykorzystanie zabezpieczonej sieci użytkownika lub sieci LTE. Dzięki temu operator w stanie monitorować, a nawet dokonywać napraw zdalnie, niezależnie od tego, gdzie maszyna się znajduje. Takie rozwiązanie pozwala na szybką diagnostykę oraz wsparcie użytkownika w przypadku np. przystosowania maszyny do pracy z nową referencją.

Komunikacja

Duża ilość danych oraz ciągła komunikacja od czujnika do elementu wykonawczego wymagają odpowiedniej łączności. Komunikacja między urządzeniami sterującymi, jak PLC, jest możliwa przy użyciu wielu standardów, np. Profibus, Modbus, Profinet, co ułatwia konfigurację, programowanie i diagnostykę poszczególnych sterowników. Kwestia połączeń między elementami zbierającymi dane (czujniki) do tej pory umożliwiała jedynie zbieranie danych o sygnale. Wykorzystując systemy łączność typu IO-Link, oprócz danych diagnostycznych możemy również dokonywać regulacji np. w układzie sprężonego powietrza bez konieczności regulacji samych elementów wykonawczych.

Wykorzystanie sieci IO-Link umożliwia również zbieranie danych o diagnostyce i daje możliwość zdalnej parametryzacji. Wykorzystanie czujników wyposażonych w protokół komunikacji IO-Link umożliwia szybką konfigurację i uruchomienie. Ponadto są one łączone za pomocą uniwersalnych przewodów, co sprowadza się do ograniczenia zapasów magazynowych do jednego typu przewodu w różnych wariantach długości.

Elastyczność

Jak wynika z szacunków, 15% czasu przezbrojenia zajmuje centrowanie, ustawianie wymiarów, parametrów, a 50% czasu wykonanie serii próbnej i kolejne regulacje. W UNITEM produkujemy maszyny w taki sposób, aby czas ten skrócić do niezbędnego minimum.

Wykorzystanie technologii z zakresu Industry 4.0 powoduje, że zmiana parametrów maszyny i czujników (np. dla zmiany referencji) jest możliwa przez sterownik PLC (np. przez skanowanie kodu QR/kreskowego, po uzyskaniu informacji z innej maszyny) lub z poziomu HMI. Zyskujemy przez to większą elastyczność maszyny i skrócenie czasu potrzebnego na przezbrojenie zgodnie z ideą SMED (Single Minute Exchangeof Die, wymiana formy w jednocyfrowej liczbie minut).

Rozwiązania z zakresu Industry 4.0 powodują ogólny wzrost OEE (Overall Equipment Effectiveness, Całkowita Efektywność Wyposażenia), a co za tym idzie – skrócenie czasu potrzebnego na zwrot z inwestycji.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Stanowiska material handling
Oferta

Stanowiska material handling

Logistyka materiałów oraz wyrobów w zakładzie jest równie ważna, jak sam proces ich wytworzenia. Niewłaściwa logistyka jest w stanie zakłócać proces produkcji. Wiele bolączek stanowisk material handling można rozwiązać przy pomocy robotyzacji i automatyzacji, które są domeną Przemysłu 4.0. Z przyjemnością pomagamy naszym klientom we wprowadzaniu standardu I4.0 zarówno w ich stanowiskach material handlingu, jak i całych linii produkcyjnych.

Stanowisko produkcyjne klejenia zagłówka samochodowego
Realizacje

Stanowisko produkcyjne klejenia zagłówka samochodowego

Zagłówek samochodowy to jeden z elementów bezpieczeństwa oraz komfortu pasażerów w samochodzie. Aby ułatwić i usprawnić proces jego wytworzenia, dostarczyliśmy stanowisko ręcznego klejenia zagłówków, w którym maszyna kontroluje proces nakładania kleju (czas, ilość).

Automatyczne Maszyny Montażowe
Oferta

Automatyczne maszyny montażowe

Dobrze skonstruowane automatyczne maszyny montażowe pozwalają zwielokrotnić wydajność montażu względem czynności wykonywanych manualnie przy wzroście jakości. Jest to możliwe dzięki powtarzalności, zastosowaniu systemów poka-yoke, czujników oraz systemów wizyjnych, które nierozerwalnie łączą się z Przemysłem 4.0. Chętnie przeprowadzimy Twój proces montażu przez transformację do standardu I4.0.

zrobotyzowane maszyny produkcyjne
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane maszyny produkcyjne

Stworzyliśmy dedykowane i elastyczne stanowisko  produkcyjne przeznaczone do wykonywania wielu operacji z wykorzystaniem robota przemysłowego. Zrobotyzowane stanowisko produkcyjne jest to specjalna zrobotyzowana cela, w której robot wykonuje różne operacje na tej samej części.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!