Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?
Automatyczny montaż uszczelki w łożysku

Wyzwania ręcznego montażu uszczelek

Od strony pracownika

Trudności, jakie napotykają pracownicy montażu linii produkcyjnej, nie odbiegają specjalnie od tych, które napotykają pozostali pracownicy produkcyjni. Praca na linii produkcyjnej wymaga od ludzi wysokiego poziomu skupienia, powtarzalności i precyzji ruchów, szybkości działania. Dodatkowo często wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami, kontuzjami, niskim komfortem pracy, hałasem, wypaleniem.

Pracownik, ręcznie montując uszczelkę, może popełnić wiele błędów:

 • zamontować element krzywo, za mocno lub za słabo;
 • zagiąć element;
 • zamontować odwrotnie.

Wszystko to skutkuje spadkiem jakości produktu oraz NOKami.

Od strony pracodawcy

Każdy właściciel linii produkcyjnej dąży do maksymalizacji wydajności i ograniczenia kosztów. Praca ręczna na linii montażowej utrudnia osiągnięcie tych celów.

Ręczny montaż cechuje się dużą ilością produktów niespełniających norm jakościowych, niską wydajnością oraz wysokimi kosztami zatrudnienia. Utrudnieniem jest także wyrywkowa kontrola jakości, której konsekwencją jest wypuszczanie do sprzedaży niedoskonałych produktów. Niestabilny poziom jakości może narazić na szwank wizerunek firmy i zniechęcić klientów. Czy i jak zapobiega temu automatyzacja montażu elementów elastycznych?

Jakie problemy rozwiązuje montaż automatyczny?

Dobrze przemyślana i skonstruowana maszyna montażowa rozwiązuje wszystkie podstawowe bolączki linii produkcyjnych:

 • drastycznie redukuje ilość NOKów i utrzymuje jakość produkcji na wysokim, stabilnym poziomie dzięki:
  • automatycznej kontroli jakości każdego produktu,
  • wysokiej precyzji i powtarzalności pracy,
 • zwiększa wydajność pracy linii produkcyjnej,
 • eliminuje lub redukuje ilość wypadków,
 • zmniejsza liczbę wymaganych stanowisk pracowniczych.

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby maszyna została także przystosowana do standardów Przemysłu 4.0 oraz zmian w linii montażowej nadchodzących w najbliższych latach.

Czym wyróżniała się nasza maszyna automatycznie montująca uszczelki w łożysku?

Cele i sposoby ich osiągnięcia

Dostarczyliśmy maszynę, która w pełni spełniała stawiane przed nią cele:

 • wydajnej pracy z prędkością 10 000 łożysk na zmianę,
 • powtarzalności i precyzji montażu,
 • kontrolowania poprawności montażu każdej sztuki,
 • spowolnienia procesu zużycia robota.

W celu osiągnięcia tych celów zbudowaliśmy stół obrotowy z krzywkami, które gwarantują powtarzalność procesu oraz wysoką trwałość urządzenia.
Wykorzystanie krzywek zamiast manipulatorów pneumatycznych obniża znacząco zużycie sprężonego powietrza, a co za tym idzie: koszt montażu elementów.

Użyte komponenty

Na potrzeby tego zadania zintegrowaliśmy następujące komponenty:

Powiązane artykuły

Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym
Baza Wiedzy

Zastosowanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym

Montaż produktów na zrobotyzowanych liniach produkcyjnych był jednym z pierwszych zastosowań robotów w przemyśle. Obecnie wykorzystuje się manipulatory do precyzyjnego umieszczania detali w odpowiednich miejscach. Detale te mogą być bardzo małe, ale także bardzo duże lub o skomplikowanych kształtach.

przenośnik na linii produkcyjnej
Baza Wiedzy

Charakterystyka linii produkcyjnej

Od kiedy człowiek zaczął produkować, jego celem stało się zmaksymalizowanie ilości wyprodukowanych dóbr w określonej jednostce czasu. Przez wiele wieków proces ten wyglądał podobnie. Wszystko zrewolucjonizowała linia produkcyjna.

stanowiska kontrolne
Baza Wiedzy

Budowa stanowisk kontrolnych

W związku z coraz większymi wymaganiami jakościowymi wiele fabryk staje przed koniecznością zwiększenia ilości stanowisk kontrolnych. Z tego powodu, współczesny przemysł silnie polega na niestandardowych maszynach pomiarowych i kontrolnych.

zrobotyzowane maszyny produkcyjne
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane maszyny produkcyjne

Stworzyliśmy dedykowane i elastyczne stanowisko  produkcyjne przeznaczone do wykonywania wielu operacji z wykorzystaniem robota przemysłowego. Zrobotyzowane stanowisko produkcyjne jest to specjalna zrobotyzowana cela, w której robot wykonuje różne operacje na tej samej części.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.