Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?
Automatyczny montaż uszczelki w łożysku

Wyzwania ręcznego montażu uszczelek

Od strony pracownika

Trudności, jakie napotykają pracownicy montażu linii produkcyjnej, nie odbiegają specjalnie od tych, które napotykają pozostali pracownicy produkcyjni. Praca na linii produkcyjnej wymaga od ludzi wysokiego poziomu skupienia, powtarzalności i precyzji ruchów, szybkości działania. Dodatkowo często wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami, kontuzjami, niskim komfortem pracy, hałasem, wypaleniem.

Pracownik, ręcznie montując uszczelkę, może popełnić wiele błędów:

 • zamontować element krzywo, za mocno lub za słabo;
 • zagiąć element;
 • zamontować odwrotnie.

Wszystko to skutkuje spadkiem jakości produktu oraz NOKami.

Od strony pracodawcy

Każdy właściciel linii produkcyjnej dąży do maksymalizacji wydajności i ograniczenia kosztów. Praca ręczna na linii montażowej utrudnia osiągnięcie tych celów.

Ręczny montaż cechuje się dużą ilością produktów niespełniających norm jakościowych, niską wydajnością oraz wysokimi kosztami zatrudnienia. Utrudnieniem jest także wyrywkowa kontrola jakości, której konsekwencją jest wypuszczanie do sprzedaży niedoskonałych produktów. Niestabilny poziom jakości może narazić na szwank wizerunek firmy i zniechęcić klientów. Czy i jak zapobiega temu automatyzacja montażu elementów elastycznych?

Jakie problemy rozwiązuje montaż automatyczny?

Dobrze przemyślana i skonstruowana maszyna montażowa rozwiązuje wszystkie podstawowe bolączki linii produkcyjnych:

 • drastycznie redukuje ilość NOKów i utrzymuje jakość produkcji na wysokim, stabilnym poziomie dzięki:
  • automatycznej kontroli jakości każdego produktu,
  • wysokiej precyzji i powtarzalności pracy,
 • zwiększa wydajność pracy linii produkcyjnej,
 • eliminuje lub redukuje ilość wypadków,
 • zmniejsza liczbę wymaganych stanowisk pracowniczych.

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby maszyna została także przystosowana do standardów Przemysłu 4.0 oraz zmian w linii montażowej nadchodzących w najbliższych latach.

Czym wyróżniała się nasza maszyna automatycznie montująca uszczelki w łożysku?

Cele i sposoby ich osiągnięcia

Dostarczyliśmy maszynę, która w pełni spełniała stawiane przed nią cele:

 • wydajnej pracy z prędkością 10 000 łożysk na zmianę,
 • powtarzalności i precyzji montażu,
 • kontrolowania poprawności montażu każdej sztuki,
 • spowolnienia procesu zużycia robota.

W celu osiągnięcia tych celów zbudowaliśmy stół obrotowy z krzywkami, które gwarantują powtarzalność procesu oraz wysoką trwałość urządzenia.
Wykorzystanie krzywek zamiast manipulatorów pneumatycznych obniża znacząco zużycie sprężonego powietrza, a co za tym idzie: koszt montażu elementów.

Użyte komponenty

Na potrzeby tego zadania zintegrowaliśmy następujące komponenty:

Powiązane artykuły

Budowa maszyn przemysłowych
Baza Wiedzy

Czym jest Industry 4.0?

Termin czwartej rewolucji przemysłowej pojawił się już kilka lat temu. Pomimo tego nie jest do końca doprecyzowany i istnieje co najmniej kilka sposobów jego interpretacji.

Specjalne maszyny skrawające CNC
Baza Wiedzy

Specjalne maszyny skrawające CNC

Maszyny CNC w obecnych czasach odgrywają znaczącą rolę w wielu firmach branży przemysłowej. Niektóre procesy produkcji są wyspecjalizowane do tego stopnia, że jedynym sposobem ich wykonania jest użycie przystosowanej do nich maszyny. Maszynę CNC dopasowaną do nietypowego zadania można nazwać maszyną specjalną lub maszyną dedykowaną.

Baza Wiedzy

Rozwiązanie FlexiBowl dla bin picking – kiedy go użyć?

Świętym Graalem automatyki jest rozwiązanie problemów losowego ułożenia detali w aplikacji bin picking przy pomocy oprogramowania. Pomimo że w tej dziedzinie na naszych oczach dokonuje się znaczący postęp, to do ideału jeszcze daleka droga. Na szczęście technologia nie pozostaje w tyle: stale wymyślane są suplementarne rozwiązania dla aplikacji losowych. Jednym z nich jest właśnie FlexiBowl.

Systemy wizyjne
Baza Wiedzy

Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!