Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?
Automatyczny montaż uszczelki w łożysku

Wyzwania ręcznego montażu uszczelek

Od strony pracownika

Trudności, jakie napotykają pracownicy montażu linii produkcyjnej, nie odbiegają specjalnie od tych, które napotykają pozostali pracownicy produkcyjni. Praca na linii produkcyjnej wymaga od ludzi wysokiego poziomu skupienia, powtarzalności i precyzji ruchów, szybkości działania. Dodatkowo często wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami, kontuzjami, niskim komfortem pracy, hałasem, wypaleniem.

Pracownik, ręcznie montując uszczelkę, może popełnić wiele błędów:

 • zamontować element krzywo, za mocno lub za słabo;
 • zagiąć element;
 • zamontować odwrotnie.

Wszystko to skutkuje spadkiem jakości produktu oraz NOKami.

Od strony pracodawcy

Każdy właściciel linii produkcyjnej dąży do maksymalizacji wydajności i ograniczenia kosztów. Praca ręczna na linii montażowej utrudnia osiągnięcie tych celów.

Ręczny montaż cechuje się dużą ilością produktów niespełniających norm jakościowych, niską wydajnością oraz wysokimi kosztami zatrudnienia. Utrudnieniem jest także wyrywkowa kontrola jakości, której konsekwencją jest wypuszczanie do sprzedaży niedoskonałych produktów. Niestabilny poziom jakości może narazić na szwank wizerunek firmy i zniechęcić klientów. Czy i jak zapobiega temu automatyzacja montażu elementów elastycznych?

Jakie problemy rozwiązuje montaż automatyczny?

Dobrze przemyślana i skonstruowana maszyna montażowa rozwiązuje wszystkie podstawowe bolączki linii produkcyjnych:

 • drastycznie redukuje ilość NOKów i utrzymuje jakość produkcji na wysokim, stabilnym poziomie dzięki:
  • automatycznej kontroli jakości każdego produktu,
  • wysokiej precyzji i powtarzalności pracy,
 • zwiększa wydajność pracy linii produkcyjnej,
 • eliminuje lub redukuje ilość wypadków,
 • zmniejsza liczbę wymaganych stanowisk pracowniczych.

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby maszyna została także przystosowana do standardów Przemysłu 4.0 oraz zmian w linii montażowej nadchodzących w najbliższych latach.

Czym wyróżniała się nasza maszyna automatycznie montująca uszczelki w łożysku?

Cele i sposoby ich osiągnięcia

Dostarczyliśmy maszynę, która w pełni spełniała stawiane przed nią cele:

 • wydajnej pracy z prędkością 10 000 łożysk na zmianę,
 • powtarzalności i precyzji montażu,
 • kontrolowania poprawności montażu każdej sztuki,
 • spowolnienia procesu zużycia robota.

W celu osiągnięcia tych celów zbudowaliśmy stół obrotowy z krzywkami, które gwarantują powtarzalność procesu oraz wysoką trwałość urządzenia.
Wykorzystanie krzywek zamiast manipulatorów pneumatycznych obniża znacząco zużycie sprężonego powietrza, a co za tym idzie: koszt montażu elementów.

Użyte komponenty

Na potrzeby tego zadania zintegrowaliśmy następujące komponenty:

Powiązane artykuły

Baza Wiedzy

Integrator robotów przemysłowych

Zajmujemy się projektowaniem i budową zrobotyzowanych maszyn specjalnych. Jesteśmy specjalistami w dostarczaniu linii montażowych, które zaopatrujemy w autorskie stacje montażowe, stanowiska zrobotyzowane, stacje kontroli i inne urządzenia produkcyjne i maszyny montażowe potrzebne do zrealizowania pełnego procesu produkcyjnego.

Czujniki
Baza Wiedzy

Czujniki wykorzystywane w maszynach kontrolnych

W maszynach specjalnych realizujących zadania produkcyjne stosuje się wiele różnorodnych czujników. Czujniki są odpowiedzialne za przekazywanie stanu detalu lub linii sterownikowi odpowiedzialnemu za pracę maszyn. Poniżej prezentujemy główne czujniki, które umożliwiają automatyzację procesów produkcyjnych.

zrobotyzowana stacja kontroli końcowej eol linii montażowej
Realizacje

Zrobotyzowana stacja kontroli końcowej (EOL) linii montażowej

Stacja kontroli końcowej (EOL) linii montażowej deski rozdzielczej SEAT. Robot wyposażony w system wizyjny dokonywał kontroli ponad 100 elementów deski rozdzielczej, takich jak: śruby; kilka rodzajów spinek i klipsów; gumki; kratki wentylacyjne; ramka radia; głośnik.

Ramię robotyczne z dużym chwytakiem w fabryce automotive dla aplikacji bin picking.
Baza Wiedzy

Losowa aplikacja bin picking krok po kroku

Proste implementacje systemów bin picking są przyjemne jak spacer w parku. Trudności zaczynają się w momencie, kiedy mamy do czynienia z aplikacją losową. Chaotycznie ułożone elementy, które zakleszczają się lub są trudne do pobrania i prawidłowego odłożenia, wymagają wiedzy, doświadczenia i kreatywności.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!