Zrobotyzowane stacje montażowe – zalety stosowania

Zrobotyzowane stacje montażowe zaczynają być chlebem powszednim linii produkcyjnych. W wielu przypadkach przy stacjach montażowych pracują jeszcze ludzie, lecz jest to model, który odchodzi do lamusa. Przyszłość firm produkcyjnych jest nierozerwalnie związana z robotyzacją, która nie ominie także stacji roboczych.
Stanowiska material handling

W jakich przypadkach i dlaczego zastępuje się człowieka robotem?

Dobrą decyzją jest robotyzacja stanowiska montażowego, jeśli przeprowadzany na nim proces montażu wymaga:

 • dużej ilości manipulacji w przestrzeni roboczej stanowiska,
 • dużej powtarzalności,
 • niewielkiego czasu cyklu,
 • wykorzystania dodatkowych systemów inspekcyjnych opartych np. o czujniki wizyjne.

Praca na takim stanowisku wymaga ogromnej koncentracji, precyzji, szybkości, które są poza zasięgiem człowieka. Z takim trybem pracy wiąże się nie tylko zwiększona ilość wypadków, lecz także długotrwałe, negatywne skutki zdrowotne dla wykonujących ją pracowników. Aspekty praktyczny, ekonomiczny i bezpieczeństwa nie pozostawiają złudzeń – lepiej to zadanie powierzyć wyspecjalizowanym robotom. Dlatego przy modernizacji linii produkcyjnej warto wziąć pod uwagę zrobotyzowane stacje montażowe.

Jakie są zalety zrobotyzowanej stacji montażowej?

Bezpieczeństwo pracowników, wysoka jakość montażu i zysk firmy to nie jedyne zalety robotyzacji stacji montażowej. Zrobotyzowane stacje montażowe to korzyści dla całej firmy. Warto wziąć pod uwagę, że to rozwiązanie pozwala na:

 • szybkie przezbrojenie (np. zmianę narzędzia) oraz automatyzację tego zadania,
 • pobranie i podłączenie innego typu systemu wykonawczego,
 • łatwe programowanie i serwisowanie,
 • recycling maszyn wchodzących w skład stacji,
 • rozbudowę stanowiska i doposażenie go o nowe czujniki czy systemy bezpieczeństwa,
 • zbieranie danych o pracy maszyny i dostosowanie jej.

Jak Unitem stosuje zasadę Added Value w realizacjach stanowisk zrobotyzowanych?

Firma Unitem stawia klienta na pierwszym miejscu. Poznając jego potrzeby i wymagania, analizujemy je w oparciu o istniejący stan techniki, badania naukowe i trendy branżowe. Realizujemy zasadę Added Value poprzez:

 1. Przewidywanie nadchodzących zmian w branży lub funkcjonowaniu firmy klienta i dostosowywanie projektu maszyny z uwzględnieniem przyszłych potrzeb, co przekłada się na łatwość modyfikacji, modernizacji i rozbudowy.
 2. Wykonywanie testów zamówionych maszyn i stanowisk na terenie Unitem, dzięki czemu linia produkcyjna klienta nie jest narażona na dodatkowe przestoje.
 3. Tworzenie jednej maszyny wielozadaniowej zamiast kilku mniejszych, wyspecjalizowanych, co oszczędza ograniczoną przestrzeń hali produkcyjnej.
 4. Zaopatrywanie maszyn w dedykowane systemy sterowania wspierające doktrynę Factory 4.0.
 5. Wcielanie w życie Preventive Maintenance poprzez tworzenie oprogramowania monitorującego stan maszyny i przypominającego o pracach serwisowych.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Stanowiska zrobotyzowane
Baza Wiedzy

Integrator systemów automatyki

Integrujemy dostępną technologię, by budować maszyny odpowiadające konkretnym wymaganiom klientów. Nasze maszyny prototypowe wykonują wiele zadań specjalistycznych, dlatego korzystamy z szerokiej oferty produktów dostawców. Do każdej maszyny podchodzimy indywidualnie, dlatego jako integratorzy systemów nie ograniczamy się do wybranych technologii, ale wykorzystujemy te, które są niezbędne do stworzenia danej maszyny.

Stanowiska material handling
Oferta

Stanowiska material handling

Logistyka materiałów oraz wyrobów w zakładzie jest równie ważna, jak sam proces ich wytworzenia. Niewłaściwa logistyka jest w stanie zakłócać proces produkcji. Wiele bolączek stanowisk material handling można rozwiązać przy pomocy robotyzacji i automatyzacji, które są domeną Przemysłu 4.0. Z przyjemnością pomagamy naszym klientom we wprowadzaniu standardu I4.0 zarówno w ich stanowiskach material handlingu, jak i całych linii produkcyjnych.

Frezarka do obróbki folii
Realizacje

Frezarka do obróbki folii

Na potrzeby specjalnego procesu klienta zbudowaliśmy dedykowaną frezarkę. Klient do tej pory pracował na frezarkach uniwersalnych, które nie spełniały wymagań jakości. Skrócenie czasu procesu, zmniejszenie ilości produktów wadliwych, wyższa powtarzalność, uproszczenie procesu skłoniły firmę do implementacji naszego rozwiązania. Dostarczona maszyna pracuje w Chinach.

Automatyczna lakiernia
Oferta

Automatyzacja lakierni

Trudnością w automatyzacji procesów lakierniczych jest mnogość podsystemów wykorzystywanych na halach lakierniczych. Procesy lakiernicze są stale unowocześniane. Jednak w wielu lakierniach działają systemy, które nie są automatycznie zintegrowane ze sobą. Najczęściej integracja takich systemów jest realizowana przez pracę manualną, co obniża potencjalną wydajność lakierni.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!