Zrobotyzowane stacje montażowe – zalety stosowania

Zrobotyzowane stacje montażowe zaczynają być chlebem powszednim linii produkcyjnych. W wielu przypadkach przy stacjach montażowych pracują jeszcze ludzie, lecz jest to model, który odchodzi do lamusa. Przyszłość firm produkcyjnych jest nierozerwalnie związana z robotyzacją, która nie ominie także stacji roboczych.
Stanowiska material handling

W jakich przypadkach i dlaczego zastępuje się człowieka robotem?

Dobrą decyzją jest robotyzacja stanowiska montażowego, jeśli przeprowadzany na nim proces montażu wymaga:

 • dużej ilości manipulacji w przestrzeni roboczej stanowiska,
 • dużej powtarzalności,
 • niewielkiego czasu cyklu,
 • wykorzystania dodatkowych systemów inspekcyjnych opartych np. o czujniki wizyjne.

Praca na takim stanowisku wymaga ogromnej koncentracji, precyzji, szybkości, które są poza zasięgiem człowieka. Z takim trybem pracy wiąże się nie tylko zwiększona ilość wypadków, lecz także długotrwałe, negatywne skutki zdrowotne dla wykonujących ją pracowników. Aspekty praktyczny, ekonomiczny i bezpieczeństwa nie pozostawiają złudzeń – lepiej to zadanie powierzyć wyspecjalizowanym robotom. Dlatego przy modernizacji linii produkcyjnej warto wziąć pod uwagę zrobotyzowane stacje montażowe.

Jakie są zalety zrobotyzowanej stacji montażowej?

Bezpieczeństwo pracowników, wysoka jakość montażu i zysk firmy to nie jedyne zalety robotyzacji stacji montażowej. Zrobotyzowane stacje montażowe to korzyści dla całej firmy. Warto wziąć pod uwagę, że to rozwiązanie pozwala na:

 • szybkie przezbrojenie (np. zmianę narzędzia) oraz automatyzację tego zadania,
 • pobranie i podłączenie innego typu systemu wykonawczego,
 • łatwe programowanie i serwisowanie,
 • recycling maszyn wchodzących w skład stacji,
 • rozbudowę stanowiska i doposażenie go o nowe czujniki czy systemy bezpieczeństwa,
 • zbieranie danych o pracy maszyny i dostosowanie jej.

Jak Unitem stosuje zasadę Added Value w realizacjach stanowisk zrobotyzowanych?

Firma Unitem stawia klienta na pierwszym miejscu. Poznając jego potrzeby i wymagania, analizujemy je w oparciu o istniejący stan techniki, badania naukowe i trendy branżowe. Realizujemy zasadę Added Value poprzez:

 1. Przewidywanie nadchodzących zmian w branży lub funkcjonowaniu firmy klienta i dostosowywanie projektu maszyny z uwzględnieniem przyszłych potrzeb, co przekłada się na łatwość modyfikacji, modernizacji i rozbudowy.
 2. Wykonywanie testów zamówionych maszyn i stanowisk na terenie Unitem, dzięki czemu linia produkcyjna klienta nie jest narażona na dodatkowe przestoje.
 3. Tworzenie jednej maszyny wielozadaniowej zamiast kilku mniejszych, wyspecjalizowanych, co oszczędza ograniczoną przestrzeń hali produkcyjnej.
 4. Zaopatrywanie maszyn w dedykowane systemy sterowania wspierające doktrynę Factory 4.0.
 5. Wcielanie w życie Preventive Maintenance poprzez tworzenie oprogramowania monitorującego stan maszyny i przypominającego o pracach serwisowych.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

badanie szczelności
Baza Wiedzy

Badanie szczelności w przemyśle

Nie istnieją przedmioty idealnie szczelne. Można jednak osiągnąć bardzo wysoki stopień szczelności określony normami bezpieczeństwa lub normami produktu. Jest to szczególnie ważne w urządzeniach wykorzystujących gazy wybuchowe lub toksyczne. Stąd badanie szczelności powinno być wykonane skrupulatnie, z użyciem najlepszej dostępnej dla danego przypadku metody.

Oferta

Bin picking

Wraz z rozwojem technologii wizyjnych, roboty zyskują nowe, praktyczne zastosowania. Jednym z długo oczekiwanych możliwości ramion robotycznych jest bin picking, czyli samodzielne pobieranie przez maszynę przemysłową chaotycznie ułożonych detali ze skrzyń i pojemników. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów wizyjnych i oprogramowania rozpoznającego zawartość pojemnika. Zarówno firmy przemysłowe, jak i pracownicy produkcyjni mogą wiele zyskać na implementacji systemów bin picking do zadań na linii produkcyjnej.

Baza Wiedzy

Rozwiązanie FlexiBowl dla bin picking – kiedy go użyć?

Świętym Graalem automatyki jest rozwiązanie problemów losowego ułożenia detali w aplikacji bin picking przy pomocy oprogramowania. Pomimo że w tej dziedzinie na naszych oczach dokonuje się znaczący postęp, to do ideału jeszcze daleka droga. Na szczęście technologia nie pozostaje w tyle: stale wymyślane są suplementarne rozwiązania dla aplikacji losowych. Jednym z nich jest właśnie FlexiBowl.

jak modernizować maszyny
Baza Wiedzy

Jak modernizuje się maszyny produkcyjne?

Modernizacja maszyn przemysłowych dla nas oznacza integrację istniejącej maszyny lub linii produkcyjnej z nowoczesnymi systemami. Potrafimy dokonywać modernizacji całych zakładów produkcyjnych tak, by funkcjonowały zgodnie z zasadami Industry 4.0.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.