Opłacalność zrobotyzowanych stacji montażowych

Na bazie wieloletniego doświadczenia w budowaniu aplikacji montażowych dla naszych klientów, potrafimy analizować zmianę w trendach rynkowych. Jako profesjonalny dostawca dedykowanych maszyn zrobotyzowanych potrafimy na te zmiany odpowiednio reagować i przekładać na bezpośrednie korzyści dla klienta.
zrobotyzowane stacje montażowe

Unitem – producent stacji zrobotyzowanych

Obecnie nie jest niczym niezwykłym zapytanie o wykonanie stanowiska z zastosowaniem systemów opartych o robota przemysłowego. Początkowa niepewność finansowania takich rozwiązań jaką można było obserwować 5 – 10 lat temu zaczyna już się zacierać.  Przyczyna takiego stanu rzeczy jest wręcz prozaiczna i wynika z rosnącej wiedzy technicznej naszych klientów oraz kosztów związanych z rotacją wykwalifikowanej kadry produkcyjnej. Tak zwany robot przestał być czymś niezwykłym. Na rynku pojawiły się stanowiska wyposażone w technologię pozwalającą na współpracę człowieka z robotem. Zwiększa to elastyczność w nowych miejscach produkcyjnych i logistycznych, w których kilka lat temu nikt nie dopuszczał takich rozwiązań.

Wykorzystanie stacji zrobotyzowanych w produkcji

Światowe zapotrzebowanie na robotyzację podyktowane było potrzebą zastąpienia człowieka w ciężkich, niebezpiecznych oraz uciążliwych procesach produkcyjnych. Obecność człowieka przy stanowiskach spawalniczych, przenoszenia dużych gabarytów lub lakierowania z biegiem czasu nie była i nie jest pożądana ze względu na ochronę zdrowia oraz przepisy BHP.

Natomiast od dłuższego już czasu dostawcy robotów prześcigają się w nowych konstrukcjach robotów, które są mniejsze, szybsze, o stosunkowo dobrym czasie żywotności systemu i zwiększonej powtarzalności działania. Im mniejszych gabarytów jest robot, tym więcej zaczynamy wymagać od takiej konstrukcji. Aspekty programowania, które staje się coraz bardziej dostępne dla mniej wykwalifikowanego użytkownika, mają kluczowe znaczenie dla elastyczności i przezbrajania takiego stanowiska. Obecnie na rynku z łatwością można odnaleźć podsystemy współpracujące bezpośrednio z robotami: są to na przykład systemy wizyjne 2D i 3D, wszelkiej maści chwytaki czy układy podciśnieniowe. Takie podejście tworzenia ekosystemu do aplikacji zrobotyzowanych umożliwia zmianę trendu starej drogi ciężkich i topornych konstrukcji w kierunku skrojonych na miarę i elastycznych stanowisk montażowych.

Opłacalność maszyn zrobotyzowanych

Najczęściej klient zlecający wykonanie dedykowanego stanowiska na pierwszym miejscu stawia jego opłacalność. Im bardziej automatyzowany proces jest złożony i problematyczny, tym łatwiej opłacalność możemy uzyskać poprzez zastosowanie systemu zrobotyzowanego.

Klasycznym podejściem w budowaniu stanowisk jest oparcie manipulacji na pneumatyce i technologii serwomechanizmów. Obecnie jeszcze jest to opłacalne, gdy powtarzalność czynności jest duża, a ilość stopni swobody układu nie przekracza przysłowiowych osi XYZ. Natomiast wszystko, co zaczyna wykraczać poza te ramy, jest problematyczne jeśli chodzi o budowę mechaniczną i programowanie często zsynchronizowanych i nadążnych osi współpracujących ze sobą. Aplikacja takich systemów jest możliwa, lecz wymagająca większych kosztów na etapie wdrożenia i późniejszego utrzymania. Aktualnie w tym miejscu postawiona jest granica pomiędzy aplikacją z robotem i bez robota.

Reasumując, im więcej stopni swobody wymaganych przez aplikację, tym opłacalność stosowania systemów zrobotyzowanych jest jak najbardziej opłacalna.

Rodzaje robotów wykorzystywanych w stacjach montażowych

Głównym nurtem w świecie producentów robotów jest podział na roboty 6-cio osiowe oraz typ tzw. Scara, który z powodzeniem stosowany jest w aplikacjach pick-to-place również chętnie współpracujących z systemami wizyjnymi oraz funkcją trackingu.

Przykłady wykorzystania robotów przez Unitem Wrocław

W naszych aplikacjach montażowych stosujemy typ SCARA jako moduł pobierania i załadunku produktu jednocześnie z różnych wcześniej zdefiniowanych współrzędnych przestrzeni robota. Może być to na przykład kilka różnych podajników wibracyjnych i docelowo gniazda obróbcze.

Robot 6-osiowy z powodzeniem sprawdzał się w aplikacjach, w których nie wystarczyło jedynie przeniesienie elementu, lecz także konieczne było dokonanie jego orientacji w dodatkowych 3 osiach, co przy pomocy sztywnych mechanicznych rozwiązań jest utrudnione.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

projektowanie maszyn
Baza Wiedzy

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych to złożony proces wymagający dokładności i elastyczności. Ważne są nie tylko funkcjonalność, precyzja, wydajność i dostosowanie do procesów firmy, ale także stosunek ceny do możliwości czy czas zwrotu z inwestycji. W tych wszystkich zmiennych nie może też zabraknąć najważniejszej: potrzeb klienta.

Bin picking wspiera produkcję firm przemysłowych poprzez stabilizację procesu produkcji i wzrost wydajności.
Baza Wiedzy

Bin picking – co warto o nim wiedzieć?

Bin picking jest jednym z zastosowań systemów wizyjnych 3D. Jako sposób automatyzacji stanowisk robotycznych zgodny z duchem Industry 4.0, odciąża pracowników produkcji od żmudnych i wymagających zadań na linii produkcyjnej. Co jeszcze warto wiedzieć o bin picking?

Automatyczna lakiernia
Oferta

Automatyzacja lakierni

Trudnością w automatyzacji procesów lakierniczych jest mnogość podsystemów wykorzystywanych na halach lakierniczych. Procesy lakiernicze są stale unowocześniane. Jednak w wielu lakierniach działają systemy, które nie są automatycznie zintegrowane ze sobą. Najczęściej integracja takich systemów jest realizowana przez pracę manualną, co obniża potencjalną wydajność lakierni.

Stanowisko produkcyjne klejenia zagłówka samochodowego
Realizacje

Stanowisko produkcyjne klejenia zagłówka samochodowego

Zagłówek samochodowy to jeden z elementów bezpieczeństwa oraz komfortu pasażerów w samochodzie. Aby ułatwić i usprawnić proces jego wytworzenia, dostarczyliśmy stanowisko ręcznego klejenia zagłówków, w którym maszyna kontroluje proces nakładania kleju (czas, ilość).

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!