Dotacje na inwestycje w przemyśle – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w ciekawych czasach. Niestabilność ostatnich lat, ze zrozumiałych względów, rzutowała także na wysokość inwestycji w przemyśle. Na szczęście istnieją instrumenty finansowe redukujące ryzyko takich przedsięwzięć: dotacje.
Inwestycje to gwarancja rozwoju firmy

Nakłady inwestycyjne w przemyśle pod lupą GUS

Rokrocznie polski Główny Urząd Statystyczny wypuszcza Rocznik Statystyczny Przemysłu. To kilkusetstronicowe opracowanie wypełniono po brzegi szczegółowymi statystykami o przemyśle. Ponadto, swoje miejsce znalazły tam także dane o inwestycjach.

Z dostępnych w GUS informacji płynie jeden wniosek: po 2019 roku nakłady na inwestycje w przemyśle spadły. Ze statystyk za 2021 rok wynika, że choć inwestycje ruszyły, to nie osiągnęły jeszcze wyników z 2019 roku. Tymczasem rok 2022 także nie należał do stabilnych. Czy można w jakiś sposób wesprzeć firmę w trudnych czasach?

Dotacje na inwestycje w przemyśle

Jednym ze sposobów zminimalizowania zagrożeń wynikających z niestabilności jest pozyskanie funduszy zewnętrznych. Tego typu wsparcie inwestycji można otrzymać z różnych źródeł, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jednak w przypadku dużych firm, gdzie potrzebne są duże nakłady finansowe, nie każde dofinansowanie będzie miało ekonomiczny sens.

Dobrym rozwiązaniem dla dużych graczy jest sięgnięcie po dotacje na inwestycje w przemyśle w formie zwolnienia z podatku PIT/CIT. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Korzyści bezzwrotnych dotacji dla przemysłu

1. Płynność finansowa

Galopujące ceny zaskoczyły niejednego inwestora. W rezultacie nakłady na przeprowadzenie inwestycji mogły okazać się o wiele większe niż wstępnie oszacowano. Gdy nadszarpnięty budżet grozi upadkiem, każdy przelew przychodzący jest na wagę złota. W takich momentach bezzwrotne dotacje zapewniają firmom bezpieczeństwo.

2. Stabilność w czasie rozruchu

Wdrożenie nowej inwestycji wymaga czasu. Naturalnym jest, że pierwsze miesiące lub lata jej istnienia mogą przynieść wiele zaskoczeń. Silne finansowo firmy poradzą sobie z nimi bez problemu, lecz inne mogą napotkać spore trudności. Dlatego dotacje mogą okazać się ratunkiem dla takich przedsiębiorstw choć częściowo gwarantując stabilność.

3. Szybszy zwrot z inwestycji

Zwolnienia z podatku gwarantuje firmom przemysłowym wyższe zyski. W konsekwencji poniesione nakłady inwestycyjne zwracają się w krótszym czasie niż bez dotacji. W ten sposób np. automatyczne maszyny montażowe szybciej zaczynają na siebie zarabiać.

Wady dotacji na inwestycje

1. Obszerna dokumentacja

Podmiot, który ubiega się o dotacje, zobowiązany jest gromadzić odpowiednie dokumenty i prawidłowo wypełniać inne. Ponadto, każde wsparcie finansowe wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, np.:

  • umieszczaniem odpowiednich oznaczeń na środkach trwałych;
  • opisywaniem dokumentów zgodnie ze wzorem;
  • pilnowaniem kompletności podpisów i pieczątek.

2. Koszty kwalifikowane

Nie każdy wydatek można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych. Zaliczenie niektórych kosztów do tych kwalifikujących się do dotacji często poprzedzone jest wielokrotnym wertowaniem ustaw i zasad przydzielania funduszy. Często włączenie faktury do dokumentów potrzebnych do przyznania wsparcia wymaga załączenia obszernego wyjaśnienia. Oczywistym jest, że powinna zająć się tym osoba wykwalifikowana, która również odpowie na pytania zadawane przez uprawnione do kontroli podmioty.

3. Zmieniające się prawo

Jakby tego było mało, osoba prowadząca dokumentację musi bezustannie orientować się w przepisach prawa. Jest to konieczne, żeby mogła szybko zareagować na zmiany w wymogach i formularzach. W wielu przypadkach do prowadzenia procesu zdobywania i rozliczania dotacji konieczne jest zatrudnienie co najmniej jednej dodatkowej osoby. Może się to także wiązać z outsourcingiem do firmy zewnętrznej. Z kolei obie te opcje oznaczają dodatkowe koszty.

Dotacja w wysokości nawet 70% wartości inwestycji – gdzie szukać wsparcia merytorycznego dla jej pozyskania i rozliczenia?

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz szukać – zrobimy to za Ciebie. Postanowiliśmy wyciągnąć pomocną dłoń do naszych klientów poprzez usługę pozyskania i rozliczenia dotacji. Mimo, że specjalizujemy się w maszynach dla przemysłu i liniach produkcyjnych, to koszty kwalifikowane dotacji nie są do nich ograniczone. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakiej wysokości dotacja Ci przysługuje, wypełnij formularz. Wyliczymy ją dla Ciebie.

Zostaw nam kontakt do siebie – wyliczymy procent przysługującej Ci dotacji.

Wysyłając wypełniony formularz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Administratora – Unitem Sp. z o.o. w celu otrzymania informacji handlowej o promocji oraz newslettera. Pełne informacje o celach i danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Serwisant sprawdzający maszynę przemysłową z gwarancją
Baza Wiedzy

Gwarancja producenta maszyn dla maszyny przemysłowej

Zgodnie z polskim prawem, udzielenie gwarancji przez producenta jest dobrowolne. Dlatego tym bardziej poszukując dobrego producenta maszyn warto zwracać uwagę na to, czy takiej gwarancji udziela. Co jeszcze wziąć pod lupę, kiedy masz szansę przeczytania jej warunków?

Integrator robotyki przemysłowej testujący maszynę przy linii produkcyjnej
Baza Wiedzy

Jak zarządzamy projektami budowy maszyn?

Zarządzanie projektem jest ważnym aspektem w całym procesie budowy maszyny. Bardzo dużą uwagę skupiamy na tym, aby nasz Klient był poinformowany o statusie prac. Project Manager w Unitem jest osobą kontaktową, która stanowi łącznik między zespołem Klienta, a zespołem wykonawczym w UNITEM. Dzięki temu wszelkie informacje są przekazywane sprawnie i terminowo.

Baza Wiedzy

Dobre praktyki producentów maszyn

Każda nowoczesna firma produkująca maszyny dla przemysłu chce nie tylko zdobyć klienta, ale także nawiązać z nim długotrwałą, obustronnie satysfakcjonującą współpracę. Dlatego jakość rozwiązań jest istotnym kryterium wyboru w procesie ofertowania zamówienia. Na trwałość maszyny składa się zarówno dobór odpowiednich pod kątem technicznym materiałów, jak i sposób zabezpieczenia wykonanych z nich detali. Jako producent maszyn przemysłowych, do wykończenia projektu przykładamy szczególną wagę.

projektowanie maszyn
Baza Wiedzy

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych to złożony proces wymagający dokładności i elastyczności. Ważne są nie tylko funkcjonalność, precyzja, wydajność i dostosowanie do procesów firmy, ale także stosunek ceny do możliwości czy czas zwrotu z inwestycji. W tych wszystkich zmiennych nie może też zabraknąć najważniejszej: potrzeb klienta.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!