Gwarancja producenta maszyn dla maszyny przemysłowej

Zgodnie z polskim prawem, udzielenie gwarancji przez producenta jest dobrowolne. Dlatego tym bardziej poszukując dobrego producenta maszyn warto zwracać uwagę na to, czy takiej gwarancji udziela. Co jeszcze wziąć pod lupę, kiedy masz szansę przeczytania jej warunków?
Serwisant sprawdzający maszynę przemysłową z gwarancją

Warunki gwarancji, na jakie warto zwrócić uwagę

1. Czas trwania gwarancji na maszynę przemysłową

Prawnie, producent maszyn może udzielić gwarancji na dowolny okres czasu. Może to być kilka miesięcy, parę lat lub nawet dożywotnio. W przypadku, gdy czas ten nie został określony, przyjmuje się, że gwarancja trwa dwa lata. Faktem jest też, że okres gwarancyjny jest również uzależniony od standardów, jakie panują w branży. Dla maszyn przemysłowych jest to najczęściej rok. Jeżeli producent oferuje dłuższy czas trwania gwarancji, to dobrze wziąć to pod uwagę przy wyborze go jako wykonawcy.

2. Czas reakcji w razie awarii maszyny

Naturalnym jest, że każdemu właścicielowi firmy produkcyjnej zależy na jak najkrótszych i najrzadszych przerwaniach pracy linii produkcyjnej. Naturalnym jest też, że producent chce zareagować w najszybszym możliwym czasie, aby nie stracić zaufania kontrahenta. Pomimo że umieszczenie informacji o czasie reakcji nie jest obowiązkowe, a wielu producentów podsumowuje tę kwestię przymiotnikiem “niezwłocznie”, to dobrze jest dopytać o szczegóły.

3. Czas od zgłoszenia do naprawy

Ten aspekt jest regulowany prawnie. Paragrafy nie określają dokładnie, jakie dokładnie widełki czasowe obowiązują producenta. Jednakże w sytuacji, kiedy gwarancja nie zawiera tej informacji, przyjmuje się, że czas ten wynosi 14 dni.

4. Miejsce naprawy

Ten aspekt wymaga uzgodnienia obu zainteresowanych stron. W przypadku maszyn przemysłowych najwygodniejszym sposobem przeprowadzenia serwisu jest zazwyczaj naprawa w zakładzie klienta. Mimo to zdarza się, że producent naprawy dokonuje u siebie. W przypadku zagranicznych firm zamawiających maszyny z Polski lub polskich firm zamawiających maszyny z zagranicy, należy doprecyzować, czy gwarancja obowiązuje także na terenie kraju firmy macierzystej.

5. Przeglądy w trakcie trwania gwarancji

Jak często? Czy w ogóle? Za darmo czy odpłatnie? To pytania, które z pewnością nurtują potencjalnego zleceniodawcę. W zależności od tego, na czym najbardziej mu zależy, dobrze jest przejrzeć pod tym kątem zapisy gwarancji.

6. Warunki utraty gwarancji

Zapoznanie się z nimi może posłużyć nie tylko jako zabezpieczenie przed potencjalnymi błędami w trakcie użytkowania maszyny, ale także jako sprawdzenie, czy są restrykcyjne. Łatwiej jest zachować gwarancję, kiedy warunki jej utraty są proste, przejrzyste i intuicyjne. Najczęstszymi, typowymi powodami utraty gwarancji są:

  • dokonywanie zmian konstrukcyjnych sprzętu bez porozumienia z producentem;
  • demontaż sprzętu lub jego części składowych z wyłączeniem wymiany części eksploatacyjnych;
  • usunięcie tabliczki znamionowej;
  • niestosowanie się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi.

Warunki gwarancji podlegają negocjacjom

Jeżeli zleceniodawca jest zdecydowany na skorzystanie z usług danego producenta maszyn, ale nie odpowiadają mu warunki gwarancji, zawsze możliwe jest podjęcie negocjacji. Jest wiele elementów zlecenia na budowę maszyn, które mogą zachęcić producenta do zmiany zapisów umowy gwarancyjnej na bardziej preferencyjne. W Unitem jesteśmy otwarci na rozmowy z klientami, także te negocjacyjne.

Ważnym elementem każdej gwarancji są prostota i transparentność

Łatwo jest schować istotne informacje za ścianą prawniczego żargonu. Dlatego tak bardzo cenimy transparentność. W Unitem uważamy, że czas naszych klientów jest cenny. Z tego powodu dołożyliśmy wszelkich starań, aby gwarancja była prosta i czytelna. Umieszczamy jej zapisy w każdej ofercie.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Mężczyzna pracujący przy zdalnym serwisie maszyn z okularami RealWear
Baza Wiedzy

Zdalny serwis maszyn – trend, który się opłaca

Szybkie rozwiązywanie kryzysowych sytuacji na linii produkcyjnej jest kluczowe dla wydajnej pracy firm przemysłowych. Chcąc usprawnić ten proces, wprowadziliśmy do oferty zdalny serwis maszyn. Dzięki niemu zespół Unitem rozwiązuje większość problemów klienta w ciągu 3 godzin. Jak to działa?

jak modernizować maszyny
Baza Wiedzy

Jak modernizuje się maszyny produkcyjne?

Modernizacja maszyn przemysłowych dla nas oznacza integrację istniejącej maszyny lub linii produkcyjnej z nowoczesnymi systemami. Potrafimy dokonywać modernizacji całych zakładów produkcyjnych tak, by funkcjonowały zgodnie z zasadami Industry 4.0.

projektowanie maszyn
Baza Wiedzy

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych to złożony proces wymagający dokładności i elastyczności. Ważne są nie tylko funkcjonalność, precyzja, wydajność i dostosowanie do procesów firmy, ale także stosunek ceny do możliwości czy czas zwrotu z inwestycji. W tych wszystkich zmiennych nie może też zabraknąć najważniejszej: potrzeb klienta.

Baza Wiedzy

Dobre praktyki producentów maszyn

Każda nowoczesna firma produkująca maszyny dla przemysłu chce nie tylko zdobyć klienta, ale także nawiązać z nim długotrwałą, obustronnie satysfakcjonującą współpracę. Dlatego jakość rozwiązań jest istotnym kryterium wyboru w procesie ofertowania zamówienia. Na trwałość maszyny składa się zarówno dobór odpowiednich pod kątem technicznym materiałów, jak i sposób zabezpieczenia wykonanych z nich detali. Jako producent maszyn przemysłowych, do wykończenia projektu przykładamy szczególną wagę.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!