Robot przemysłowy – definicja
Aby w pełni zrozumieć charakterystyczne dla coraz większej grupy osób przekonanie o tym, że roboty przemysłowe mogą być wykorzystywane w niemal każdym sektorze gospodarki, najlepiej zacząć od zadania sobie pytania o to, z czym właściwie mamy do czynienia. Najczęściej roboty takie przypominają ludzkie ramiona, co sprawia, że wykonywana może być przez nie praktycznie każda czynność. O tym, w jaki sposób będzie funkcjonował decyduje przede wszystkim to, jakie narzędzie zostanie zainstalowane na końcu ostatniego członu robota. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że narzędziem tym jest przeważnie chwytak, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby zamienić go w pistolet lakierniczy lub pilnik. Maszyny na zamówienie są wyposażane również w odpowiednie oprogramowanie, a także w pulpit sterowniczy, który pozwala na ich kontrolowanie.
Najpopularniejsze przykłady zastosowań
1. Kontrola wizualna, kontrola wizyjna
Gdy produkty transportuje się na przenośnikach i nie ma mowy o ich zatrzymywaniu się, ocena ich stanu jest bardzo trudna. Kontrola wizualna dokonywana przez wyznaczonych w tym celu pracowników pozostawia wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że zadanie to coraz częściej powierza się robotom przemysłowym. Robot nie tylko porusza się za danym przedmiotem, ale również odpowiada za jego sortowanie. Jest też w stanie usunąć wadliwą sztukę, a nawet zatrzymać przenośnik, gdy konieczna jest bardziej skomplikowana interwencja.
2. Paletowanie z wykorzystaniem robotów przemysłowych
Umieszczanie przedmiotów na paletach może być wykonywane ręcznie. W niewielkich zakładach przemysłowych ciągle jeszcze mamy do czynienia z podobnymi praktykami. Tam jednak, gdzie przedmiotów jest więcej, rodzi się pytanie o to, czy ręczne paletowanie ma w ogóle sens. Robot przemysłowy przystosowany do układania produktów na paletach, czyli robot paletujący, może umieścić dużą liczbę przedmiotów na palecie w bardzo krótkim czasie. Przy tym problemem nie jest dla niego ich duża waga. Warto nadmienić, że istnieje także robot depaletyzujący, czyli ściągający produkty z palet.
3. Obsługa maszyn – umieszczanie i odbieranie detali w maszynach montażowych
Często można usłyszeć, że obsługa maszyn przez roboty przemysłowe to rozwiązanie, z którym będziemy mieli do czynienia przede wszystkim w przyszłości. Już dziś można jednak obserwować ich znakomitą współpracę choćby z dedykowanymi obrabiarkami CNC. Robot nie tylko może zamontować przedmiot w uchwycie obrabiarki, ale również nie ma problemu z odbiorem przedmiotów, które zostały już poddane procesowi obróbki.
4. Dozowanie
Wykorzystywanie maszyn na zamówienie z pistoletami dozującymi to przede wszystkim domena firm zajmujących się malowaniem proszkowym. Roboty radzą sobie jednak również z nakładaniem kleju, wosku oraz materiału uszczelniającego. Jeśli czynność ta wykonywana jest sporadycznie, można jeszcze zadawać sobie pytanie o to, czy wykorzystywanie w tym celu robotów ma sens. Dozowanie ciągłe wymagające nakładania materiału w precyzyjny sposób potwierdza jednak, że robot ma przewagę nad człowiekiem.