Jak budować stanowiska kontrolne?
Stanowiska kontrolne, tak samo jak pozostałe stanowiska linii produkcyjnej, muszą spełniać wyśrubowane normy i być dostosowane do potrzeb danej firmy. Przy ich budowie należy zwracać uwagę na to, aby:
- były dopasowane do procesu,
- posiadały wysoką efektywność,
- skracały czas procesu,
- eliminowały błędy i wykrywały NOKi.
Stanowiska mogą zostać zbudowane z użyciem różnych zaawansowanych technologicznie czujników: mikrometry, profilografy, czujniki mikrometryczne czy systemy wizyjne. Odpowiednie czujniki w stanowisku kontroli gwarantują, że liczba wadliwych produkt zostanie zredukowana niemal do zera, a wydajność linii produkcyjnej zmaksymalizowana.
Dokładność i wydajność
Obie te cechy są kluczowe w stacjach kontrolnych. Niedokładne stanowisko kontrolne, które dodatkowo wykonuje swoje zadanie zbyt wolno, naraża firmę na straty. Z tego powodu projektanci konstruktorzy maszyn swoje zadanie związane ze stworzeniem nowej stacji powinni wykonywać w sposób przemyślany i precyzyjny.
Stanowiska kontroli Unitem
Najdokładniejsze urządzenie, jakie opuściło nasz warsztat, było zdolne do pomiarów z dokładnością do 0,005 mm.
Zwracamy również uwagę na wydajność. Przykładem może być stanowisko kontrolujące elementy elektroniczne z dokładnością do 0,02 mm i wydajnością rzędu 100 szt. na minutę. Wykonywaliśmy wiele projektów łączących w sobie zarówno dokładne techniki pomiarowe jak i skomplikowane zespoły kinematyczne.
Poniżej znajduje się film prezentujący zrobotyzowaną stację kontroli końcowej EOL, którą wykonaliśmy dla jednego z naszych klientów.