Automatyzacja montażu – inteligentne klucze

Przemysłowy proces montażu, a w szczególności w branżach medycznej, lotniczej i automotive, wymaga niezwykłej precyzji. Coraz bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa sprawiają, że niekiedy najmniejsze elementy konstrukcji mają kluczowy wpływ na wytrzymałość całego komponentu.
Automatyzacja montażu

Coraz częściej na liniach montażowych widujemy automatyczne klucze i wkrętaki. Niepodważalną zaletą takich rozwiązań jest poprawa ergonomii pracy montera oraz skrócenie czasu montażu. Co jednak, gdy dane połączenie śrubowe ma kluczowe znaczenie dla konstrukcji skręcanego komponentu? Czy wystarczy nam zaufanie, że wszystko wykonane jest solidnie i zagwarantuje poprawne działanie czy zaplanowaną wytrzymałość? Nie zawsze. W związku z tym producenci tacy jak Atlas Copco czy Rexroth rozwijają rozwiązania dające więcej możliwości ustabilizowania procesu montażu.

Zwiększenie precyzji i powtarzalności montażu

Inteligentne klucze poprawiają proces montażu na linii produkcyjnej. Urządzenia te, poza funkcjonalnością klucza, dają operatorowi pełną kontrolę nad procesem dokręcania obejmującą:

  • kontrolę ilości obrotów,
  • kontrolę kąta wkręcania,
  • regulację momentu,
  • wybór ilości powtórzeń,
  • dostosowanie prędkości dokręcania w funkcji czasu.

Inteligentne klucze – dodatkowa funkcja kontroli jakości

Klucze te jednocześnie są narzędziem montażowym oraz narzędziem kontrolno-pomiarowym. Implementując takie klucze w ciągu technologicznym:

  • ograniczona zostaje ilość punków kontroli jakości;
  • ogranicza się straty związane z produkcją elementu, który po drodze został nieprawidłowo zmontowany;
  • operator ma szansę w chwili skręcania elementu stwierdzić, czy połączenie jest zgodne z zadanymi parametrami i od razu je poprawić bądź usunąć wadliwą część z procesu.

Czy warto używać inteligentnych kluczy?

Ponieważ inteligente klucze są znacznie droższe od standardowych kluczy, ich zastosowanie powinno być uzasadnione skalą i ekonomią przedsięwzięcia. Dzięki doświadczeniu z liniami produkcyjnymi o różnej skali i uwarunkowaniach, potrafimy doradzić, czy w przypadku Twojej firmy użycie inteligentnych kluczy jest wskazane.

Skontaktuj się z Unitem, gdzie uzyskasz fachowe wsparcie ekspertów od integracji i automatyzacji procesów produkcyjnych.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Stacja montażu wygłuszenia w tapicerce drzwiowej
Realizacje

Stacja montażu wygłuszenia w tapicerce drzwiowej

W samochodach premium ważna jest dbałość o detale. Z myślą o nienagannej estetyce wnętrza samochodów zbudowaliśmy maszynę, której zadaniem jest montaż wygłuszenia panelu bocznego drzwi oraz osadzenie zaczepów metalowych.

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku
Realizacje

Automatyczny montaż uszczelki w łożysku 

Trudność montażu elastycznych elementów polega na konieczności utrzymania precyzji zadania na wysokim poziomie, aby zapobiec powstawaniu NOKów. Normy jakości montażu są wyśrubowane, co jest wyzwaniem zarówno dla właściciela linii produkcyjnej, jak i jego pracowników. Czy automatyczny montaż rozwiązuje ten problem?

zrobotyzowane stacje montażowe
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane stanowisko obróbcze

Zrobotyzowane stanowisko obróbcze może realizować wszelkie procesy wymagane w procesie technologicznym. Niejednokrotnie montowaliśmy także zrobotyzowane stacje kontrolne w jednym zrobotyzowanym gnieździe obróbczym. Zrobotyzowane stanowiska obróbcze często są elementami automatycznych linii produkcyjnych.

typy robotów przemysłowych
Baza Wiedzy

Typy robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe już na stałe zagościły w naszej rzeczywistości i zadomowiły się w wielu segmentach produkcji czy magazynowania. Jak można podzielić roboty i dokonać ich klasyfikacji?

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.