Coraz częściej na liniach montażowych widujemy automatyczne klucze i wkrętaki. Niepodważalną zaletą takich rozwiązań jest poprawa ergonomii pracy montera oraz skrócenie czasu montażu. Co jednak, gdy dane połączenie śrubowe ma kluczowe znaczenie dla konstrukcji skręcanego komponentu? Czy wystarczy nam zaufanie, że wszystko wykonane jest solidnie i zagwarantuje poprawne działanie czy zaplanowaną wytrzymałość? Nie zawsze. W związku z tym producenci tacy jak Atlas Copco czy Rexroth rozwijają rozwiązania dające więcej możliwości ustabilizowania procesu montażu.
Zwiększenie precyzji i powtarzalności montażu
Inteligentne klucze poprawiają proces montażu na linii produkcyjnej. Urządzenia te, poza funkcjonalnością klucza, dają operatorowi pełną kontrolę nad procesem dokręcania obejmującą:
- kontrolę ilości obrotów,
- kontrolę kąta wkręcania,
- regulację momentu,
- wybór ilości powtórzeń,
- dostosowanie prędkości dokręcania w funkcji czasu.
Inteligentne klucze – dodatkowa funkcja kontroli jakości
Klucze te jednocześnie są narzędziem montażowym oraz narzędziem kontrolno-pomiarowym. Implementując takie klucze w ciągu technologicznym:
- ograniczona zostaje ilość punków kontroli jakości;
- ogranicza się straty związane z produkcją elementu, który po drodze został nieprawidłowo zmontowany;
- operator ma szansę w chwili skręcania elementu stwierdzić, czy połączenie jest zgodne z zadanymi parametrami i od razu je poprawić bądź usunąć wadliwą część z procesu.
Czy warto używać inteligentnych kluczy?
Ponieważ inteligente klucze są znacznie droższe od standardowych kluczy, ich zastosowanie powinno być uzasadnione skalą i ekonomią przedsięwzięcia. Dzięki doświadczeniu z liniami produkcyjnymi o różnej skali i uwarunkowaniach, potrafimy doradzić, czy w przypadku Twojej firmy użycie inteligentnych kluczy jest wskazane.
Skontaktuj się z Unitem, gdzie uzyskasz fachowe wsparcie ekspertów od integracji i automatyzacji procesów produkcyjnych.