Oprogramowanie bin picking – czy to naprawdę dziecinnie proste?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oprogramowania dla aplikacji bin picking. Duża ich część jest dedykowanym oprogramowaniem dla kamer bądź gotowych zestawów kamery i robota. Czy w istocie praca programistyczna integratorów przy takim zleceniu ogranicza się jedynie do wgrania modelu 3D?

Co warto wiedzieć o oprogramowaniu dla bin picking?

Oprogramowanie jest darmowe…

W przypadku systemów wizyjnych do bin-pickingu oprogramowanie do ich obsługi jest wliczone w cenę urządzenia. W nowoczesnych systemach jest to zazwyczaj oprogramowanie webowe, które jest niestety niewystarczające do zaprogramowania całego systemu. Kluczowym jest oprogramowanie robota przemysłowego. Dla prostych aplikacji robota możemy zaprogramować bezpośrednio z poziomu teach pendanta. Natomiast przy bardziej zaawansowanych, nieocenione staje się środowisko symulacyjne.

…lecz środowisko symulacyjne nie

Najczęściej firma produkująca maszyny posiada któreś z uniwersalnych środowisk symulacyjnych, jak np. RoboDK czy Visual Components. Takie programy są płatne i kosztują kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na ich korzyść działa to, że pozwalają na symulację pracy robota w środowisku wirtualnym i dopracowanie wielu kwestii już na etapie projektowania.

Te same możliwości oferują środowiska symulacyjne producentów robotów, dedykowane konkretnym robotom. Jednakże ich dużą wadą jest to, że ograniczone są do konkretnych modeli ramion robotycznych danego producenta.

Oprogramowanie jest dostępne od ręki

Po przyjrzeniu się ofercie oprogramowania na rynku, można odkryć, że wszyscy wielcy gracze, jak Fanuc czy KUKA, oferują gotowe rozwiązania softowe. Wielu z nich chwali się, że kod opiera się na AI, a dzięki temu wdrożenie będzie szybkie i skuteczne. Okazuje się jednak, że jest to niepełny obraz sytuacji. Dlaczego?

Różne typy aplikacji bin picking

Każdą linię produkcyjną cechuje pewna unikalność. Procesy w zakładach produkcyjnych potrafią być na tyle niepowtarzalne, że trudno jest o produkcję seryjną maszyn czy stosowanie standardowych rozwiązań. Podobnie jest z bin pickingiem – musi być dostosowany do szczególnych wymagań procesów danej linii produkcyjnej. Z tego powodu dobrze jest najpierw poznać trochę teorii.

Najprościej jest podzielić implementacje rozwiązania bin picking ze względu na ich poziom skomplikowania. W związku z tym, rozróżniamy trzy typy aplikacji:

  • ustrukturyzowaną – referencje są umieszczane lub układane w pojemniku w zorganizowany, przewidywalny sposób; obrazowanie i pobieranie są łatwe.
  • półustrukturyzowaną – referencje są umieszczane w pojemniku z pewną organizacją i przewidywalnością; obrazowanie i pobieranie są ułatwione.
  • losową – referencje znajdują się w całkowicie przypadkowych pozycjach w pojemniku, w tym w różnych orientacjach, nakładają się na siebie, a nawet zaczepiają się o siebie; obrazowanie i pobieranie są bardzo utrudnione.

Kiedy trzeba posiłkować się innymi rozwiązaniami?

Aplikacja ustrukturyzowana oraz aplikacja półustrukturyzowana są możliwe do wykonania bez większych komplikacji z pomocą standardowego oprogramowania. Niestety, trudności pojawiają się w przypadku aplikacji losowej. Generuje ona wyzwania, którym uniwersalne oprogramowanie nie jest w stanie sprostać bez odpowiedniego wsparcia. Przykładami utrudnień są:

  • zakleszczanie się detali;
  • nieprecyzyjne pobieranie i, w konsekwencji, nieprecyzyjne odkładanie;
  • utrudnione pobieranie.

Jak można sprostać wyzwaniom aplikacji losowej?

Metodyczne podejście do chaotycznie ułożonych referencji jest kluczowe. Dobrze jest zacząć od sprawdzenia, czy różne rozwiązania sprzętowe ułatwią uporządkowanie referencji. W kolejnym kroku należy zaprojektować chwytak, a następnie zająć się oprogramowaniem dla ścieżki pobierania czy punktów chwytu. Szczegółowo opisaliśmy ten proces w osobnym artykule: “Losowa aplikacja bin picking krok po kroku”.

Nietypowy problem: zbyt wysoka czułość kamery PickIt 3D L

Opis sytuacji: pierwsze testy w Unitem wykazały, że kamera dobrze rozpoznaje detale. Podczas finalnego uruchomienia maszyny u klienta okazało się wręcz, że robi to zbyt dobrze. System wizyjny Pickit w pewnym momencie zaczął odrzucać detale w obrębie jednej referencji. Okazało się, że pochodzą one z innej formy i różnią się nieco nadlewkami które nie są istotne.

Rozwiązanie: integratorzy poprawili oprogramowanie. Obniżono minimalnie próg matching score do i tak wysokiego poziomu 90%. Dzięki temu maszyna zaczęła pracować bez zbędnych przestojów.

Zaprogramowanie robota do bin picking to nie wszystko

Należy pamiętać, że w procesie wdrożenia bin picking opisane powyżej punkty to tylko część całego procesu instalacji i skupiają się głównie na pracy programisty. Na finalnie działającą aplikację składa się zazwyczaj praca jeszcze kilku innych osób: konstruktora, elektryka, mechanika, montera. Ich kompetencje zostaną wykorzystane m.in. do:

  1. zaprojektowania, wykonania i montażu elementów mechanicznych jak posadowienie robota, chwytak, instalacji elektrycznej oraz pneumatycznej;
  2. kwestii BHP: zapewnienia bezpieczeństwa pracy poprzez zastosowanie obwodów bezpieczeństwa z przyciskami zatrzymania awaryjnego, kurtynami, skanerami bezpieczeństwa, zamkami bezpieczeństwa oraz wygrodzeniami;
  3. instalacji sterownika PLC i panelu operatorskiego, które ułatwiają obsługę czy sterują urządzeniami współpracującymi na linii produkcyjnej.

A to tylko podstawowe kwestie, o które trzeba zadbać.

Współczesne rozwiązania programistyczne oferowane przez producentów sprzętu dla bin pickingu są coraz bardziej dopracowane i intuicyjne w obsłudze, co obniża próg wejścia osób chcących się z nim zmierzyć. Nie należy jednak wierzyć filmom publikowanym w internecie, które pokazują, że kilkoma klikami można skonfigurować działającą aplikację. Tym bardziej w środowisku przemysłowym, gdzie tego typu aplikacje bywają nie lada wyzwaniami. W przypadku problematycznych wdrożeń, wiedza, doświadczenie i umiejętności programistyczne oraz techniczne integratorów nadal pozostają niezastąpione.

Powiązane artykuły

Systemy wizyjne
Baza Wiedzy

Systemy wizyjne używane w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych

Systemy wizyjne najczęściej są definiowane jako układy urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą, które mają za zadanie automatycznie analizować otoczenie w sposób maksymalnie zbliżony do tego, w jaki działa ludzki wzrok. Zwykle w ich skład wchodzą zarówno urządzenia pozyskujące informacje, jak i te, które aktywują je i przetwarzają. Systemy wizyjne nie są w stanie funkcjonować bez urządzeń odpowiedzialnych za analizę danych.

Frezarka do obróbki folii
Realizacje

Frezarka do obróbki folii

Na potrzeby specjalnego procesu klienta zbudowaliśmy dedykowaną frezarkę. Klient do tej pory pracował na frezarkach uniwersalnych, które nie spełniały wymagań jakości. Skrócenie czasu procesu, zmniejszenie ilości produktów wadliwych, wyższa powtarzalność, uproszczenie procesu skłoniły firmę do implementacji naszego rozwiązania. Dostarczona maszyna pracuje w Chinach.

badanie szczelności
Baza Wiedzy

Badanie szczelności w przemyśle

Nie istnieją przedmioty idealnie szczelne. Można jednak osiągnąć bardzo wysoki stopień szczelności określony normami bezpieczeństwa lub normami produktu. Jest to szczególnie ważne w urządzeniach wykorzystujących gazy wybuchowe lub toksyczne. Stąd badanie szczelności powinno być wykonane skrupulatnie, z użyciem najlepszej dostępnej dla danego przypadku metody.

zrobotyzowane stacje montażowe
Baza Wiedzy

Zrobotyzowane stanowisko obróbcze

Zrobotyzowane stanowisko obróbcze może realizować wszelkie procesy wymagane w procesie technologicznym. Niejednokrotnie montowaliśmy także zrobotyzowane stacje kontrolne w jednym zrobotyzowanym gnieździe obróbczym. Zrobotyzowane stanowiska obróbcze często są elementami automatycznych linii produkcyjnych.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!