Sposoby na efektywne wykorzystanie przestrzenni hali produkcyjnej

Firmy dążą do ograniczenia przestrzeni, na której odbywa się produkcja. Koszt utrzymania niewykorzystanej przestrzeni jest wysoki. Jest to główny powody, dla którego przedsiębiorstwa szukają i wdrażają rozwiązania, dzięki którym można zwiększyć produktywność bez zwiększania ilości przestrzeni.
sposoby na przestrzeń w hali

Jak można zwiększyć produktywność?

Z naszych obserwacji najczęściej zwiększenie produktywności realizuje się poprzez:

Wskazane rozwiązania oszczędzają miejsce produkcyjne tylko w przypadku zastosowania dedykowanych rozwiązań, dzięki którym mozna tak ustawić maszyny, by zajmowały wcześniej niewykorzystaną przestrzeń.

Case Study – automatyzacja procesu material handling

Uwarunkowania i wyzwania hali produkcyjnej

Hala produkcyjna została zorganizowana w taki sposób, by na poszczególnych stanowiskach montażowych powstały detale wymagające lakierowania. Takich stanowisk na całej hali jest bardzo dużo, dodatkowo, wydajność każdego stanowiska jest różna. Istniejąca linia malująca wymaga odpowiedniego zawieszenia detali, by łańcuch był równomiernie obciążony. Dlatego ważne jest buforowanie elementów przygotowanych do malowania by w odpowiedniej kolejności zawiesić je na linii malującej. Do tej pory za proces buforowania i zawieszania odpowiedzialna była klikuosobowa zmiana pracowników (fabryka pracuje w cyklu 24/7). Organizacja procesów produkcyjnych w fabryce wymagała zagwarantowania:

 • przestrzeni do wygodnej pracy kilku ludzi
 • przestrzeni na samo składowanie pełnych wieszaków przygotowanych do malowania.

Usprawnienie procesu material handling

Usprawniliśmy ten proces w firmie wykorzystując:

 • automatyczny załadunek detali na podwieszoną linię Power and Free, które następnie były odbierane za pomocą wózków AGV ze stanowisk montażowych z wykorzystaniem robota YASKAWA  GP180;
 • naszą dedykowaną automatyczną linię buforową składającą się z 4 oddzielnych krańcówek buforowych o łącznej długości 142 m;
 • robota YASKAWA GP180, którego zadaniem było przekładanie pełnych wieszaków z linii buforowej na linię malującą;
 • ponownie naszą linię buforową oraz roboty YASKAWA do przekładania wieszaków po procesie malowania, by umieścić je po raz kolejny na wózkach AGV❗️

Technologie, jakie zintegrowaliśmy

Nasza maszyna zajmuje 153 metry kwadratowe (17 m x 9 m) przestrzeni ograniczonej wygrodzeniami.

Do poprawnej pracy w maszynie pracującej 24/7 wykorzystaliśmy dodatkowo:

 • siłowniki pneumatyczne Festo,
 • czujniki indukcyjne Balluff EMEA,
 • czujniki zbliżeniowe Festo,
 • sterownik Siemens S7-1500,
 • kamera KEYENCE CORPORATION do rozpoznawania haków,
 • przenośnik podwieszany Power and Free CALDAN Conveyor A/S P&F360,
 • dedykowany pozycjoner zaprojektowany przez nas.

Jesteśmy jednym z nielicznych przedsiębiorstw zajmującym się dostarczaniem specjalistycznych maszyn produkcyjnych, które posiada swój dział badań i rozwoju.

Powiązane artykuły

Bin picking wspiera produkcję firm przemysłowych poprzez stabilizację procesu produkcji i wzrost wydajności.

Bin picking – co warto o nim wiedzieć?

Bin picking jest jednym z zastosowań systemów wizyjnych 3D. Jako sposób automatyzacji stanowisk robotycznych zgodny z duchem Industry 4.0, odciąża pracowników produkcji od żmudnych i

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!

Zostaw numer a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatności.