Sposoby na efektywne wykorzystanie przestrzenni hali produkcyjnej

Firmy dążą do ograniczenia przestrzeni, na której odbywa się produkcja. Koszt utrzymania niewykorzystanej przestrzeni jest wysoki. Jest to główny powody, dla którego przedsiębiorstwa szukają i wdrażają rozwiązania, dzięki którym można zwiększyć produktywność bez zwiększania ilości przestrzeni.
sposoby na przestrzeń w hali

Jak można zwiększyć produktywność?

Z naszych obserwacji najczęściej zwiększenie produktywności realizuje się poprzez:

Wskazane rozwiązania oszczędzają miejsce produkcyjne tylko w przypadku zastosowania dedykowanych rozwiązań, dzięki którym mozna tak ustawić maszyny, by zajmowały wcześniej niewykorzystaną przestrzeń.

Case Study – automatyzacja procesu material handling

Uwarunkowania i wyzwania hali produkcyjnej

Hala produkcyjna została zorganizowana w taki sposób, by na poszczególnych stanowiskach montażowych powstały detale wymagające lakierowania. Takich stanowisk na całej hali jest bardzo dużo, dodatkowo, wydajność każdego stanowiska jest różna. Istniejąca linia malująca wymaga odpowiedniego zawieszenia detali, by łańcuch był równomiernie obciążony. Dlatego ważne jest buforowanie elementów przygotowanych do malowania by w odpowiedniej kolejności zawiesić je na linii malującej. Do tej pory za proces buforowania i zawieszania odpowiedzialna była klikuosobowa zmiana pracowników (fabryka pracuje w cyklu 24/7). Organizacja procesów produkcyjnych w fabryce wymagała zagwarantowania:

 • przestrzeni do wygodnej pracy kilku ludzi
 • przestrzeni na samo składowanie pełnych wieszaków przygotowanych do malowania.

Usprawnienie procesu material handling

Usprawniliśmy ten proces w firmie wykorzystując:

 • automatyczny załadunek detali na podwieszoną linię Power and Free, które następnie były odbierane za pomocą wózków AGV ze stanowisk montażowych z wykorzystaniem robota YASKAWA  GP180;
 • naszą dedykowaną automatyczną linię buforową składającą się z 4 oddzielnych krańcówek buforowych o łącznej długości 142 m;
 • robota YASKAWA GP180, którego zadaniem było przekładanie pełnych wieszaków z linii buforowej na linię malującą;
 • ponownie naszą linię buforową oraz roboty YASKAWA do przekładania wieszaków po procesie malowania, by umieścić je po raz kolejny na wózkach AGV❗️

Technologie, jakie zintegrowaliśmy

Nasza maszyna zajmuje 153 metry kwadratowe (17 m x 9 m) przestrzeni ograniczonej wygrodzeniami.

Do poprawnej pracy w maszynie pracującej 24/7 wykorzystaliśmy dodatkowo:

 • siłowniki pneumatyczne Festo,
 • czujniki indukcyjne Balluff EMEA,
 • czujniki zbliżeniowe Festo,
 • sterownik Siemens S7-1500,
 • kamera KEYENCE CORPORATION do rozpoznawania haków,
 • przenośnik podwieszany Power and Free CALDAN Conveyor A/S P&F360,
 • dedykowany pozycjoner zaprojektowany przez nas.

Jesteśmy jednym z nielicznych przedsiębiorstw zajmującym się dostarczaniem specjalistycznych maszyn produkcyjnych, które posiada swój dział badań i rozwoju.

Pobierz Poradnik:
Jak znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Podając maila otrzymasz dostęp do poradnika oraz zapisujesz się do naszego Newslettera, w którym będziemy podsyłać podobne materiały. Administratorem danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest Unitem Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Kominiarska 42C 51-180 Wrocław. Pełne informacje o danych osobowych znajdują się w naszej Polityce Prywatnośc

Powiązane artykuły

Depaletyzacja robotem z wózka AGV
Realizacje

Depaletyzacja z wózków AGV

Przedstawiamy skomplikowany system depaletyzacji. Realizacja tego projektu nie była standardowa, gdyż produkty są dostarczane do robota na wózkach AGV. Musieliśmy zaprojektować specjalne systemy parkowania wózków oraz system kolejkowania. Następnie system wykrywał położenie specjalnej zawieszki na wózku, by chwytak pobrał przedmiot i przeniósł go w odpowiednie miejsce.

Thermosafety
Baza Wiedzy

Maszyny i systemy wykorzystywane w Industry 4.0

Koncepcja Industry 4.0 to nie tylko slogan, lecz przede wszystkim realne technologie, które stosujemy w UNITEM. Stworzyliśmy maszynę przemysłową buforu dla lakierni, zintegrowaliśmy transport autonomicznymi wózkami AGV z pracą robotów przemysłowych oraz pracą samej lakierni. Całość współpracuje ze sobą, a rola operatora ogranicza się do nadzoru systemu.

Frezarka do obróbki folii
Realizacje

Frezarka do obróbki folii

Na potrzeby specjalnego procesu klienta zbudowaliśmy dedykowaną frezarkę. Klient do tej pory pracował na frezarkach uniwersalnych, które nie spełniały wymagań jakości. Skrócenie czasu procesu, zmniejszenie ilości produktów wadliwych, wyższa powtarzalność, uproszczenie procesu skłoniły firmę do implementacji naszego rozwiązania. Dostarczona maszyna pracuje w Chinach.

Specjalne maszyny skrawające CNC
Baza Wiedzy

Specjalne maszyny skrawające CNC

Maszyny CNC w obecnych czasach odgrywają znaczącą rolę w wielu firmach branży przemysłowej. Niektóre procesy produkcji są wyspecjalizowane do tego stopnia, że jedynym sposobem ich wykonania jest użycie przystosowanej do nich maszyny. Maszynę CNC dopasowaną do nietypowego zadania można nazwać maszyną specjalną lub maszyną dedykowaną.

Zbudujemy maszynę dla Ciebie!

Sukces Twojej firmy to także sukces naszych maszyn. Nam też zależy na tym, aby Twoja konkurencja została daleko w tyle – dlatego w tym wyścigu damy z siebie wszystko!